جستجو برای یافتن زندانیان فراری در برزیل

ماموران پلیس مشغول جستجو برای یافتن فراری ها هستند حق نشر عکس AFP
Image caption ماموران پلیس مشغول جستجو برای یافتن فراری ها هستند

پلیس در شمال برزیل مشغول جستجو برای یافتن ده ها زندانی است که در جریان شورشی در یک مجتمع پرازدحام نگهداری زندانیان از آنجا فرار کرده اند. در این شورش ۵۶ نفر کشته شدند.

ناحیه اطراف این زندان در شهر مانائوس واقع در ایالت آمازوناس برزیل توسط نیروهای امنیتی زیر نظر قرار گرفته شده و مقام ها می گویند که ۴۰ نفر از ۸۷ زندانی فراری دستگیر شده اند.

در همین حال خانواده های زندانیان در مقابل سردخانه محلی جمع شده اند تا اجساد قربانیان را که بعضی از آنها سر بریده شده اند شناسایی کنند.

خشونت ها در این زندان یکشنبه شروع شد و ۱۷ ساعت بعد در روز دوشنبه پایان یافت. این مرگبارترین شورش در زندانی در برزیل از سال ۱۹۹۲ است.

شورش زندانی ها در برزیل ۵۶ کشته به جا گذاشت

مقام ها می گویند که نبرد میان گروه های تبهکار رقیب بر سر کنترل زندان ها و مسیرها قاچاق مواد مخدر به شورش در ندامتگاه آنیسیون جوبیم دامن زد.

سرجیو فونتس وزیر امنیت ایالتی آمازوناس به خبرنگاران گفت: "این فصل دیگری از جنگ خاموش و بی رحمانه قاچاق مواد مخدر است."

حق نشر عکس AP
Image caption همسر یک زندانی کشته شده در شورش

او افزود که این درگیری ها ظاهرا میان اعضای گروه محلی اما قدرتمند موسوم به "خانواده شمال" و رقیب آن "فرماندهی پایتخت اول" بزرگترین گروه تبهکار مستقر در سائوپائولو در جنوب شرقی کشور روی داده است.

گفته می شود که "فرماندهی پایتخت اول" به درخواست متحد خود گروه قاچاق "فرمان سرخ" که در ریو دو ژانیرو قرار دارد و دومین گروه بزرگ قاچاق در برزیل است به اعضای "خانواده شمال" حمله کرد.

با شروع شورش اجساد بی سر شش نفر از روی حصار زندان بیرون انداخته شد. زندانیان سلاح های خود را دوشنبه تسلیم و ۱۲ محافظ زندان را آزاد کردند.

مقام ها حفره ای در دیوار زندان پیدا کرده اند که گفته می شود سلاح ها از طریق آن به دست زندانیان رسید. چند سلاح و تونل در زندان پیدا شده است.

پلیس تصاویری از اجساد سوخته و خونین که در یک حیاط زندان روی هم انبار شده بود را نشان داده است. چند تونل هم پس از شورش در زندان کشف شده.

برزیل با ۶۰۰ هزار زندانی چهارمین جمعیت بزرگ زندانیان در جهان را دارد. ازدیاد جمعیت از مشکلات اصلی زندان ها است و شورش های زیادی در آنها اتفاق می افتد.

گزارش ها حاکیست که ظرفیت ندامتگاه آنیسیو جوبیم ۴۵۴ نفر است اما ۱۲۲۴ زندانی داشت.

در سال ۱۹۹۲ به هنگام مقابله با شورشی در زندان کاراندیرو در سائو پائولو ۱۱۱ زندانی کشته شدند که بیشتر آنها را ماموران کشتند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آنیسیو جوبیم بزرگترین بازداشتگاه در ایالت آمازوناس است