قیچی جراحی هجده سال در شکم بیمار جا مانده بود

حق نشر عکس EPA
Image caption ما وان نهات هجده سال با یک قیچی در شکم به "زندگی عادی" ادامه می‌داد

یک قیچی جراحی پس از هجده سال از شکم یک مرد ویتنامی خارج شده است.

به گزارش مقامات بیمارستانی در ویتنام، ما وان نهات، ۵۴ ساله، در پی تصادف رانندگی در سال ١٩٩٨ تحت عمل جراحی قرار گرفت و پس از بهبود از بیمارستان مرخص شد.

اخیرا وی به خاطر درد شکم به پزشک مراجعه کرد و سونوگرافی از شکم او وجود یک قیچی پانزده سانتیمتری در نزدیک راست روده (کلون) را نشان داد. این قیچی در جراحی قبلی در جایی در شکم او جا مانده بود.

دو روز پیش، پزشکان بیمارستان تایی تگوین این قیچی را با عمل جراحی خارج کردند و پزشکان معالج او گفته‌اند که حال بیمار رضایت‌بخش است.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ویتنام، موضوع عجیب این است که ما وان ناهت برای تقریبا دو دهه کمابیش به زندگی عادی و خوردن و آشامیدن ادامه می‌داد بی آنکه مشکل حادی را احساس کند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفته است که اگر این فرد به خاطر درد شکم به پزشک مراجعه نمی‌کرد و مورد معانیه دقیق قرار نمی‌گرفت، شاید قیچی قدیمی هنوز هم در بدن او باقی بود.

مقامات وزارت بهداشت گفته‌اند که با بررسی پرونده‌های پزشکی قدیمی در صدد هستند پزشکی را که هجده سال پیش این مرد را در بیمارستانی در استان باک کان تحت عمل جراحی قرار داد پیدا کنند اما هنوز موفقیتی به دست نیاورده‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption عکسبرداری از شکم ما وان نهات وجود قیجی باقی مانده از جراحی هجده سال پیش را نشان داد
حق نشر عکس AFP
Image caption قیچی جراحی هجده ساله سرانجام از شکم مرد بیمار خارج شد

موضوعات مرتبط