قرقیزستان ارتباط شهروندش با حمله استانبول را رد کرد

حق نشر عکس AP
Image caption یادبود قربانیان حمله استانبول

قرقیزستان ارتباط احتمالی یک شهروند این کشور با حمله مرگبار شب سال نوی میلادی در استانبول را رد کرده است.

تصویری از یک گذرنامه قرقیزستانی در رسانه‌های و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که ادعا می‌شد متعلق به عامل حمله استانبول بود. با این حال مقام‌های قرقیز می‌گویند آنها این شخص را بازجویی کرده‌اند و او هیچ ارتباطی با حمله نداشته است.

پلیس ترکیه روز دوشنبه تصاویری از مظنون حمله را منتشر کرده و جستجوی این شخص ادامه دارد، اما خبری از جزئیات عملیات منتشر نشده است.

شب سال نوی میلادی مردی مسلح به باشگاه شبانه رینا در استانبول حمله کرد و ۳۹ نفر را کشت. شهروندانی از عربستان سعودی، اسرائیل، لبنان، اردن و لیبی هم در میان کشته‌شدگان بودند. حدود ۷۰ نفر هم در این حمله زخمی شدند. گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله را به عهده گرفته است.

+شاهدان حمله به کلوب شبانه رینا در استانبول چه می‌گویند؟

+تشدید عملیات برای یافتن مظنون حمله استانبول

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
"تصاویری از عامل حمله به باشگاه رینا"

روز دوشنبه نومان کورتولموس معاون نخست وزیر ترکیه گفت اثر انگشت و مشخصات ظاهری عامل حمله پیدا شده است. رسانه‌های ترکیه به نقل از منابعی در پلیس این کشور نوشتند که مظنون احتمالا ازبک یا قرقیز بوده است.

اما راحت سلیمانف، رئیس دستگاه امنیتی قرقیزستان، به بی‌بی‌سی گفت تصویر صاحب گذرنامه قرقیزستانی مشابه مظنون بوده، اما ماموران امنیتی هم از قرقیزستان و هم از ترکیه این شخص را بازجویی کرده‌اند و روشن شده که او ارتباطی با حمله نداشته است.

بنا بر اعلام پلیس ترکیه مظنون اهل آسیای مرکزی است و خانه‌ای در قونیه اجاره کرده بوده و به همراه زن و دو فرزندش در آن زندگی می‌کرده است.

اعضای خانواده مظنون در میان بیش از ۱۰ نفری هستند که در این رابطه بازداشت شده‌اند.

Image caption پلیس ضدتروریسم ترکیه این عکس از مظنون را منتشر کرده است

فرانک گاردنر، خبرنگار امور امنیتی بی‌بی‌سی، می‌گوید از شواهد چنین برمی‌آید که مهاجم آموزش‌های نظامی اولیه دیده بوده است.

او اشاره می‌کند که به گفته شاهدان مهاجم چندین خشاب همراه داشته و با استفاده از مواد منفجره برای خود فرصت تغییر خشاب می‌خریده است.

فرانک گاردنر می‌نویسد: "پس از شش سال جنگ داخلی در سوریه، و شورش مسلحانه‌ جاری در عراق، حکومت‌ها در اروپا و خاورمیانه عمیقا نگران اسلام‌گرایان افراطی هستند که در این صحنه‌ها حاضر بوده‌اند و ممکن است بخواهد مهارت‌های مرگبارشان را به دیگر کشورها ببرند."

موضوعات مرتبط