'مهاجمان اسلامگرا' بیش از یکصد و پنجاه زندانی را در فیلیپین آزاد کردند

حق نشر عکس EPA
Image caption به گفته مقامات زندان کیداپاوان این محل با بیش از یکهزار و پانصد زندانی از امکانات لازم حفاظتی و امنیتی برخوردار نبوده است

مهاجمان مسلح با حمله به زندانی در فیلیپین بیش از یکصد و پنجاه تن از زندانیان را آزاد کرده‌اند.

مقامات شهر کیداپاوان در جنوب فیلیپین گفته‌اند این حمله حدود یک ساعت پس از نیمه شب آغاز شد و گروهی متشکل از بیش از یکصد فرد مسلح به زندانی در نزدیکی این شهر حمله کردند و به مدت دو ساعت با ماموران امنیتی درگیر شدند. در این درگیری یک نگهبان زندان کشته و چند نفر دیگر زخمی شدند اما از تلفات احتمالی مهاجمان اطلاعی در دست نیست.

اگرچه هنوز هیچ فرد یا سازمانی مسئولیت این عملیات را برعهده نگرفته، اما رئیس زندان گفته است که احتمالا این حمله توسط افراد وابسته به یک گروه انشعابی از جبهه آزادیبخش اسلامی مورو صورت گرفته است. مورو، که بزرگترین سازمان شورشی اسلامگرا در فیلیپین است، در حال حاضر در مذاکرات صلح با دولت شرکت دارد. به گفته مقامات محلی، گروه انشعابی مورد نظر تحت فرماندهی یکی از رهبران اسلامگرای منطقه فعالیت می‌کند که با سازش با دولت فیلیپین مخالف است.

در حمله مهاجمان به زندان کیداپاوان یکصد و پنجاه و هشت زندانی موفق به فرار شدند اما مشخس نیست که چه تعدادی از آنان به گروه مهاجم وابسته بوده و چه تعدادی با استفاده از فرصت، از حبس گریخته‌اند. رئیس زندان گفته است که فرار زندانیان در جریان تبادل شدید آتش بین مهاجمان و ماموران صورت گرفت.

حق نشر عکس EPA
Image caption زندانیان با استفاده از فرصت موفق به فرار شدند اما مشخص نیست هدف مهاجمان آزادی چه تعدادی از آنان بوده است

حمله به زندان‌های منطقه جنوب فیلیپین، که محل فعالیت اسلامگرایان جدایی‌طلب است بی سابقه نبوده است. سال گذشته، شبه‌نظامیان گروه "موته" که از آن با عنوان یکی از خطرناک ترین تشکل‌های اسلامگرا نام برده می‌شود، با حمله به زندانی در نزدیکی همین محل بیست و سه تن از اعضای خود را که به خاطر ارتکاب جرایم مختلف محبوس بودند از زندان آزاد کرد.

بیش از یکهزار و پانصد نفر در زندانی که مورد حمله قرار گرفته محبوس بوده‌اند اما به گفته رئیس زندان، این محل که در یک نقطه جنگلی و دورافتاده واقع شده از امکانات لازم از جمله تعداد کافی نگهبان برخوردار نیست. سال گذشته نیز سه زندانی که به جرم داشتن مواد منفجره و مواد مخدر به حبس محکوم شده بودند توانستند به سادگی از این زندان بگریزند.

Image caption شورشیان جبهه مورو سال‌ها با نیروهای دولتی درگیر جنگ مسلحانه بودند اما اخیرا خواستار صلح شده‌اند

شهر کیداپاوان در حدود یکهزار کیلومتری جنوب مانیل، پایتخت فیلیپین واقع شده و گروه‌های مختلف اسلامگرا در این منطقه فعالیت دارند. تعدادی از رهبران این گروه‌ها در همین زندان محبوس هستند.

سخنگوی جبهه مورو گفته است که این سازمان عاملان این حمله را نمی‌شناسد اما در صدد کسب اطلاعات در مورد آنان است. جبهه مورو، که در اوایل انقلاب ایران روابط نزدیکی هم با جمهوری اسلامی داشت، بزرگترین گروه شورشی مسلمان فیلیپین محسوب می‌شود و گفته می‌شود در حال حاضر، حدود یکصد هزار شبه‌نظامی مسلح عضو آن هستند.

اکثر مردم فیلیپین مسیحی کاتولیک هستند اما منطقه میندائو در جنوب این کشور محل سکونت یک اقلیت مسلمان است و سازمان‌های جدایی طلب اسلامی سال‌ها درگیر جنگ با نیروهای دولتی بوده‌اند. بیش از یکصد و بیست هزار نفر در درگیری دو طرف و اقداماتی مانند آدم‌ربایی، ترور و بمب‌گذاری مرتبط با این شورش جان خود را از دست داده‌اند.

جبهه مورد گفته است که با استقرار دموکراسی در فیلیپین، مایل به مذاکره برای صلح است اما گروه‌های متعدد دیگری که از این سازمان منشعب شده‌اند همچنان از مبارزه مسلحانه حمایت می‌کنند. شماری از این گروه‌ها رسما با رهبر دولت اسلامی - داعش - بیعت و وفاداری خود را به او اعلام کرده‌اند.

موضوعات مرتبط