نتانیاهو خواستار عفو عامل قتل یک فلسطینی مجروح شد

حق نشر عکس AFP
Image caption نخست وزیر اسرائیل در صفحه فیس بوک خود نوشت: "من از عفو الور آزاریا حمایت می کنم"

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل خواستار عفو الور آزاریا، سرباز اسرائیلی شد که اخیرا از سوی دادگاه به خاطر قتل یک مجروح فلسطینی مجرم شناخته شده است.

نخست ویر اسرائیل امروز چهارشنبه ۴ ژانویه (۱۵ دی) در صفحه فیس بوک خود نوشت: "من از عفو الور آزاریا حمایت می کنم" . آقای نتانیاهوهمچنین خواستار حمایت مردم این کشور از ارتش اسرائیل شد.

اخیرا، سه قاضی دادگاه نظامی اعلام کردند که گروهبان آزاریا مرتکب قتل شبه عمد مردی فلسطینی به نام عبدالفتاح شریف، ۲۱ ساله شده که زخمی روی زمین افتاده بود. این فلسطینی پیش از زخمی شدن، سرباز اسرائیلی دیگری را با چاقو زخمی کرده بود.

صدور حکم این پرونده، واکنش‌های متفاوتی را در اسرائیل برانگیخته است. بسیاری معتقدند گروهبان آزاریا به دلیل نقض مقررات نظامی باید مجازات شود و عده‌ای دیگر می‌گویند که اقدام او توجیه‌پذیر است.

دادستانی در کیفرخواست این گروهبان آورده است که او "بدون توجیه عملیاتی از مقررات تخطی کرده، چون تروریست زخمی بر روی زمین افتاده بوده و تهدیدی آنی محسوب نمی‌شده".

در ۲۴ مارس ۲۰۱۶ عبدالفتاح شریف و رمزی عزیز قصراوی، یک فلسطینی دیگر، دو سرباز اسرائیلی را به ضرب چاقو در شهر الخلیل در کرانه باختری زخمی کردند. سپس سربازان اسرائیلی به سوی آنها آتش گشودند که موجب کشته شدن قصروای و زخمی شدن شریف شد.

تصاویر ضبط شده از صحنه رخداد نشان می‎دهد که پس از این تیراندازی شریف زنده بوده تا اینکه گروهبان آزاریا تفنگش را به سوی سر او نشانه رفته و از فاصله چند متری شلیک کرده است.

بعد از این ماجرا گروهبان آزاریا به پلیس نظامی گفت که عبدالفتاح شریف زمانی که روی زمین بوده می‌توانسته به چاقویش دسترسی داشته باشد و او ترسیده که شاید مرد فلسطینی جلیقه انفجاری بر تن داشته باشد.

با این حال بر اساس تحقیقات ارتش پیش از آنکه آزاریا شلیک کند به همکارش گفته بود که مرد فلسطینی به دلیل چاقو زدن دوستش "مستحق مرگ" است.

در ویدئوی دیگری نشان داده می‌شود چاقویی که آزاریا می‌گوید در دسترس شریف بوده دست‌کم یک متر با او فاصله داشته است.

در صورت عفو نشدن، ممکن است آزاریا به تحمل تا ۲۰ سال زندان محکوم شود. هر چند برخی از کارشناسان می‌گویند که به احتمال زیاد حکم او حداکثر تحمل ۴ یا ۵ سال زندان خواهد بود.