چین وابستگی خود به نفت را کاهش می‌دهد

حق نشر عکس AP
Image caption دولت چین در نظر دارد با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر از وابستگی این کشور به سوخت فسیلی بکاهد

دولت چین در صدد گسترش استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر و کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی است.

اداره انرژی ملی جمهوری خلق چین در گزارشی که روز پنجشنبه، ١٦ دی (٥ ژانویه) منتشر کرد گفته است که تا سال ٢٠٢٠ میلادی، چهار سال دیگر، دو و نیم تریلیون یوآن (معادل ٣٦١ میلیارد دلار) در برنامه افزایش تولید انرژی از منابعی مانند باد، آب، خورشید و رآکتورهای هسته‌ای سرمایه‌گذاری خواهد شد. این سرمایه‌گذاری بیش از سیزده میلیون فرصت شغلی جدید را هم در این بخش ایجاد خواهد کرد.

دولت چین انتظار دارد که اجرای این برنامه، که هرساله ٧٢ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت، باعث شود تا در سال ٢٠٢٠، حدود نیمی از ظرفقیت جدید تولید برق این کشور مصرف کننده انرژی تجدیدپذیر باشد.

دولت چین قبلا هم اعلام کرده بود که در نظر دارد وابستگی خود به سوخت فسیلی را که در نتیجه رشد سریع اقتصادی این کشور طی یکی دو دهه گذشته به شدت افزایش یافته، کاهش دهد و از امکانات داخلی استفاده بیشتری بکند.

ماه گذشته، سازمان برنامه‌ریزی چین، موسوم به کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی، گفت که طبق برنامه پنجساله توسعه این کشور، حدود یک تریلیارد یوآن به بخش تولید برق از انرژی خورشیدی اختصاص خواهد داد تا ظرفیت این بخش به پنج برابر ظرفیت کنونی افزایش یابد. برای این منظور، حدود یکهزار نیروگاه خورشیدی احداث خواهد شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption استفاده از سوخت فسیلی علاوه بر هزینه بیشتر، عاملی در افزایش آلودگی محیط زیست در چین بوده است

اگرچه از سال ٢٠١٠ تاکنون، ساخت نیروگاه های خورشیدی در چین درمقایسه با سال‌های قبل از آن حدود ٤٠ درصد کاهش یافته، اما این کشور هنوز هم از نظر تولید برق از این منبع در راس جدول جهانی قرار دارد.

در حال حاضر، چین از جمله واردکنندگان عمده نفت از جمله از ایران است و میزان واردات آن کشور طی سال‌های گذشته همواره رو به افزایش بوده است. علاوه بر نفت، زغال‌سنگ نیز به طور وسیع در صنایع چین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از سوخت فسیلی باعث شده است تا چین به یکی از آلوده‌سازترین کشورهای جهان تبدیل شود و به خاطر نقشی که در گرمایش زمین داشته مورد انتقاد قرار گیرد. یکی از مزایای استفاده از منابع تجدیدشونده این است که این منابع تقریبا رایگان است و در نتیجه، چین می‌تواند هزینه سرمایه گذاری کلان در این بخش را دست کم تا حدودی از طریق صرفه‌جویی در واردات و مصرف انرژی‌های تجدید پذیر جبران کند.