انفجار بمب‌ و حمله مسلحانه در ازمیر چند کشته برجا گذاشت

ازمیر حق نشر عکس AFP
Image caption معلوم نیست چه گروهی پشت این حملات بوده‌است

دو مهاجم، یک پلیس و یک غیرنظامی بر اثر انفجار خودروی بمب‌گذاری‌شده و حمله مسلحانه در نزدیکی ساختمان یک دادگاه در شهر ازمیر ترکیه کشته‌ شده‌اند.

گزارش شده که دست‌کم ۱۰ نفر بر اثر انفجار مجروح شده‌اند.

فرماندار ازمیر گفته است که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که گروه کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در این حمله دست داشته است. او گفته است ۸ راکت‌انداز، ۸ نارنجک و ۲ قبضه کلاشنیکف هم پیدا شده است.

تصاویر منتشر شده، خودروی در حال سوختن و جسد یک مرد مسلح را نشان می‌دهد. بنابر گزارشها، جستجو برای یافتن دیگر مهاجمان در جریان است.

گزارش شده که پلیس راهنمایی و رانندگی به خودرویی شک می‌کند. این پلیس تلاش می‌کند تا با متوقف کردن خودرو، آن را بازرسی کند اما از داخل خودرو به او شلیک می‌شود و سپس خودرو منفجر می‌شود.

نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید شهر ازمیر تا کنون شاهد چنین انفجاری نبوده و یکی از آرام‌ترین شهرهای ترکیه بوده است. این شهر همچنین میزبان تعداد زیادی گردشگر نیز هم هست.

ازمیر در ارتباط با حمله‌ای که هفته پیش به یک کلوب شبانه در استانبول صورت گرفت، شاهد چندین دستگیری بوده است. اما تا این لحظه، حمله به دادگاه در ازمیر به واقعه استانبول ربط داده نشده ‌است.

تعدادی از دستگیرشدگان در ازمیر متعلق به اقلیت قومی اویغور هستند. گفته شده که آنان از استان سین‌‍کیانگ چین به ترکیه رفته و با مهاجم کلوب شبانه استانبول مرتبط هستند.

بیشتر بخوانید: بازداشت چند اویغور 'در رابطه با حمله مرگبار استانبول'

در همین حال ویسی کایناک، معاون نخست وزیر ترکیه گفته است که "بازداشت مهاجم اصلی نزدیک است".

او در گفتگویی تایید کرد که مهاجم اصلی احتمالا اویغور بوده و به تنهایی دست به حمله زده اما ممکن است "هنگام حمله در داخل کلوپ" همدستانی به او کمک کرده باشند.

او افزود: "نیروهای ویژه هویت فرد مسلح را شناسایی کرده‌اند و بازداشت او نزدیک است."

موضوعات مرتبط