بالاترین مقام اطلاعاتی آمریکا درباره اقدامات سایبری روسیه هشدار داد

جیمز کلپر، مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا (راست) و ولادمیر پوتین حق نشر عکس EPA/AP

جیمز کلپر، مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا، گفته است که آمریکا تاکنون با حمله‌ای مانند اقدام روسیه و با هدف مداخله در انتخابات این کشور، مواجه نشده بود.

وی در اظهارات خود، هشدار داد که عملیات سایبری از سوی روسیه تهدیدی بزرگ برای دولت آمریکا است.

آقای کلپر این اظهارات را در جلسه سنای آمریکا برای بررسی ادعاها در مورد هک کردن سیستم‌های کامپیوتری آمریکا از سوی روسیه با هدف تاثیر گذاشتن بر نتیجه انتخابات به نفع دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب، ایراد کرد.

سازمان اطلاعات ملی آمریکا، وظیفه هماهنگی ۱۷ آژانس اطلاعاتی و امنیتی در آمریکا را بر عهده دارد.

آقای کلپر در ادامه سخنان خود همچنین گفت که هفته آینده گزارشی منتشر می‌شود که دلیل روسیه برای مداخله در انتخابات آمریکا در آن اعلام خواهد شد.

این گزارش در مورد مداخله خارجی در انتخابات آمریکا روز پنجشنبه در اختیار باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا قرار گرفت و قرار است روز جمعه در اختیار دونالد ترامپ گذاشته شود.

جیمز کلپر با اشاره به اینکه رهبر روسیه دستور هک ای میل های حزب دمکرات را داده بود گفت که انگیزه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در این گزارش ارائه خواهد شد.

در همین رابطه سناتور جان مک کین، که ریاست کمیته نیروهای مسلح در سنا را برعهده دارد، در ابتدای جلسه تاکید کرد که هدف بررسی و تحقیق سنا در مورد عملیات سایبری روسیه زیر سوال بردن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیست.

اما آقای کلپر چنین گفت: "نمی توانیم بگوییم که آنها هیچ رایی را تغییر ندادند یا تاثیری از این نوع نداشتند.... ما هیچ راهی برای سنجش تاثیر آن بر گزینه های رای دهندگان نداریم."

آقای کلپر تلاش های روسیه را "عملیاتی چند بعدی" توصیف کرد و گفت شامل "پروپاگاندای کلاسیک، پخش اطلاعات غلط و اخبار جعلی بوده است."

به گفته مقامات دولت کنونی آمریکا، هکرهای وابسته به دولت روسیه با هدف تاثیرگذاری بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، ایمیل‌های حزب دموکرات را هک کردند. دولت روسیه این اتهام را رد کرده و طرفداران آقای ترامپ پیش از این گفته بودند که حزب دموکرات با طرح حمایت روسیه از مبارزات انتخاباتی او، در صدد تضعیف "مشروعیت" نتیجه انتخابات بوده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption آقای ترامپ گفته نمی توان با قاطعیت در مورد نقش روسیه اظهار نظر کرد

آقای ترامپ، نیز در چند اظهار نظر ادعای دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را رد کرده است.

پیشتر نیز برخی از گزارش سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا گفتند که اطلاعات هک شده با هدایت روس‌ها در اختیار سایت افشاگر ویکی‌لیکس قرار داده شده است. طبق گفته‌های مقامات پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) و سازمان اطلاعات مرکزی این کشور (سی‌آی‌اِی)، انتشار اطلاعات توسط ویکی‌لیکس و رسانه‌های دیگر، با این نیت صورت پذیرفت که به آقای ترامپ در انتخابات کمک کنند.

این درحالی است که روز گذشته (چهارشنبه ۴ ژانویه) جولیان آسانژ، پایه‌گذار ویکی‌لیکس، گفت که روسیه منبع این سایت برای درز و انتشار ایمیل‌های حزب دموکرات نبود.

وی در مصاحبه‌ای با فاکس نیوز همچنین گفت یک پسر ۱۴ ساله هم می‌توانست یکی از هک‌ها را بر روی اکانت ایمیل جان پودستا، مشاور ارشد خانم کلینتون، انجام دهد.

آقای ترامپ هم در واکنش به این سخنان آقای آسانژ بار دیگر بر رد ادعای دخالت روسیه در انتخابات تاکید کرد و در توییتی گفت: "آسانژ... گفت روس‌ها به او اطلاعات نداده‌اند!"

بیشتر بخوانید: دونالد ترامپ، از موضع جولیان آسانژ در ارتباط با 'هک توسط روسیه' حمایت می‌کند

آقای ترامپ نیز پیش از آن ادعای دخالت روسیه را "مضحک" خوانده بود.

آقای ترامپ در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس نیوز آمریکا گفته بود که اعضای حزب دموکرات که تصور چنین شکست سنگینی در انتخابات را نمی‌کردند، به این گزارش‌ها متوسل شدند.

باراک اوباما روز ۲۹ دسامبر روسیه را به اتهام حمله سایبری علیه کمیته مرکزی حزب دموکرات و ایجاد مزاحمت برای دیپلمات‌های آمریکایی تحریم کرد. او دو سازمان اطلاعاتی روسیه را تحریم و دستور اخراج ۳۵ 'دیپلمات' روس از ایالات متحده را صادر کرد.

اما سناتور لیندزسی گراهام در جلسه کمیته سنا گفت که واکنش آقای اوباما کافی نبوده است.

همزمان در روز پنجشنبه اعلام شد که آقای ترامپ سناتور سابق دن کوتس را نامزد مدیریت اطلاعات ملی کرده است که جانشین آقای کلپر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: ترامپ گزارش سیا درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا را مضحک خواند