بایدن ترامپ را تشویق کرد 'مثل یک بزرگسال رفتار کند'

بایدن حق نشر عکس PBS
Image caption جو بایدن گفت آقای ترامپ باید به سازمان های اطلاعاتی اعتماد کند

جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا در واکنش به حملات دونالد ترامپ به سازمان های اطلاعاتی این کشور گفته است که رئیس جمهور منتخب باید "بزرگ شود".

آقای ترامپ روز جمعه در جریان گزارش این سازمان ها دایر بر "مداخله روسیه" در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر قرار خواهد گرفت.

اما آقای ترامپ این ادعاها را زیر سوال برده و در توییت هایش از جامعه اطلاعاتی آمریکا انتقاد کرده است.

آقای بایدن گفت نشانه "بی فکری" است اگر رئیس جمهور منتخب به دستگاه های اطلاعاتی ایمان نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: بالاترین مقام اطلاعاتی آمریکا درباره اقدامات سایبری روسیه هشدار داد

او در مصاحبه ای با شبکه پی بی اس گفت: "اگر رئیس جمهور به دستگاه های متعدد اطلاعاتی از سازمان اطلاعات دفاعی گرفته تا سازمان اطلاعات مرکزی ایمان نداشته باشد، و آماده نباشد به آنها گوش کند، کاملا نشانه بی فکری است."

"این فکر که اطلاعات شما از اطلاعات جامعه اطلاعاتی بیشتر است مثل این است که بگویید من از استاد فیزیکم بیشتر فیزیک می دانم. کتاب را نخوانده ام اما می دانم که بیشتر می دانم."

او در پاسخ به سوالی درباره حملات مکرر آقای ترامپ در توییتر گفت: "دونالد بزرگ شو، بزرگ شو، وقت آن است مثل یک بزرگسال رفتار کنی، تو رئیس جمهوری. وقتش است کاری بکنی. نشان بده چه در چنته داری."

با این حال او در ادامه آقای ترامپ را "مردی خوب" توصیف کرد.

او گفت که گزارش سازمان های اطلاعاتی آمریکا که ابعاد مداخله روسیه در دوره منتهی به انتخابات را تشریح می کند خوانده است.

آقای ترامپ قرار است روز جمعه در جریان این گزارش قرار گیرد و یک نسخه غیرمحرمانه آن هفته آینده در اختیار عموم گذاشته خواهد شد.

آقای بایدن گفت که این گزارش آشکارا جزییاتی "دارد درباره اینکه روس ها در راستای یک سیاست برای تاثیرگذاری بر انتخابات تلاش کردند."

او گفت که هک ای میل ها بخشی از یک عملیات حساب شده برای تضعیف هیلاری کلینتون، رقیب آقای ترامپ، در انتخابات بود.

حق نشر عکس AP
Image caption آقای ترامپ جمعه در جریان گزارش تازه اطلاعاتی قرار خواهد گرفت

او افزود که این هک ها خیلی گسترده تر از آنچیزی بود که ظن آن می رفت.

یکی از کسانی که هک شد جان پودستا مدیر کمپین خانم کلینتون بود. همچنین دفاتر کمیته ملی حزب دمکرات هدف حملات مشابه قرار گرفت.

این اسناد بعدا توسط سایت افشاگر ویکی لیکس منتشر شد.

جیمز کلپر، مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا، روز پنجشنبه در یک کمیته سنای آمریکا گفت که آمریکا تاکنون با حمله‌ای مانند اقدام روسیه و با هدف مداخله در انتخابات این کشور، مواجه نشده بود.

آقای کلپر تلاش های روسیه را "عملیاتی چند بعدی" توصیف کرد و گفت شامل "پروپاگاندای کلاسیک، پخش اطلاعات غلط و اخبار جعلی بوده است."

جیمز کلپر با اشاره به اینکه که رهبر روسیه دستور هک ای میل های حزب دمکرات را داده بود گفت که انگیزه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در این گزارش ارائه خواهد شد.

روسیه این اتهامات را رد کرده است.