'انقلاب توالتی' در چین؛ دولت ۱۰۰ هزار توالت جدید می‌سازد

حق نشر عکس Getty Images

مسئولان شهر شی‌آن در شمال غرب چین اعلام کردند برای تمیز کردن توالت‌های عمومی شهر ماموران بیشتری را به کار خواهند گرفت. کثیفی توالت‌هایعمومی مشکلی جدی در صنعت گردشگری چین است و مسئولان چینی اعلام کرده‌اند که ۱۰۰ هزار توالت مدرن در این کشور می‌سازند.

شی‌آن یک از شهرهای توریستی بزرگ چین است وسال گذشته بیش از ۱۳۰ میلیون گردشگر راهی دیدن این شهر و "ارتش تراکوتا"، جاذبه گردشگری برجسته آن شدند. این شهر و حومه آن بیش‌ از ۸ میلیون نفر جمعیت دارد، اما شمار زیاد گردشگران خارجی موجب فشار به بخش خدمات عمومی شی‌آن و کثیفی توالت‌های عمومی آن شده است.

ارتش تراکوتا که شامل مجسمهٔ هزاران سرباز مجهز مربوط به اولین امپراطوری چین متحد در سال ۲۲۰ پیش از میلاد است، در حوالی شهر شی‌آن قرار دارد. این اثر که جزو میراث جهانی یونسکو طبقه‌بندی شده یکی از مهم‌ترین جذابیت‌های گردشگری در چین است.

به گزارش رویترز، دولت این کشور پیش‌تر اعلام کرده بوده که بین سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۱۶ قصد دارد تا ۲۹۰ میلیارد دلار در صعنت گردشگری‌اش سرمایه‌گذاری کند.

+ دستمال توالت موبایل در فرودگاه توکیو

+ کریس گاردنر؛ بی‌خانمانی که میلیونر شد

+ عکس- روز جهانی توالت - BBC Persian

چین با اعلام "انقلاب توالتی" به دنبال این است تا گردشگران خارجی بیشتری را به این کشور جذب کند. به این ترتیب دولت چین که پیش از این علیه آلودگی هوا و فساد اعلام جنگ کرده بود، جبهه جدیدی را علیه توالت‌های عمومی کثیف این کشور نیز گشوده است.

به گزارش نیویورک تایمز سازمان گردشگری چین اعلام کرد که تا آخر سال جاری میلادی ۵۷ هزار توالت عمومی مدرن برای استفاده گردشگران خارجی در نقاط مختلف این کشور خواهد ساخت.

لی ژینزائو، مسئول گردشگری چین نوامبر گذشته در این رابطه گفت: "چین باید انقلاب توالتی را با کمک دانش و فن‌آوری پیش ببرد."

به گفته آقای لی، ناکامی در برنامه نوسازی و ساخت ‌توالت‌های عمومی ضربه‌ای به آبروی صنعت گردشگری چین است؛ کشوری که طبق آمار سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ با ۱۱۴ میلیارد درآمد از گردشگران خارجی در رتبه دوم پس از آمریکا قرار گرفت.

+توالت ایرانی آرتروز زانو را 'افزایش می

+توالت طلای ۱۸ عیار به روی عموم باز شد

+ دختری در هند به خاطر نداشتن توالت در خانه خودکشی کرد - BBC Persian

موضوعات مرتبط