بشار اسد: بمباران حلب قابل توجیه بود

حلب حق نشر عکس Reuters
Image caption شهر حلب پس از نزدیک به شش سال جنگ نابود شده است

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، گفته است بمباران هوایی شرق حلب توجیه پذیر بوده است.

او در گفتگو با رسانه‌های فرانسوی گفت: "این بهایی است که گاهی اوقات باید بپردازید؛ اما در نهایت مردم ازاسارت تروریست‎ها آزاد شدند."

سازمان ملل متحد می‌گوید حملات هوایی نیروهای دولتی سوریه به مناطقی با شمار زیادی جمعیت غیرنظامی، در مراحل پایانی عملیات بازپس گیری حلب احتملا "جنایت جنگی" محسوب می‌شود.

آن‌چه باید درباره حلب بدانید

روسیه از سپتامبر ۲۰۱۵ حملات هوایی در سوریه و در حمایت دولت آقای اسد را شروع کرد درحالی که ترکیه از مخالفان حمایت کرده است.

در هفته‌های اخیر، ابتدا توافق آتش‌بسی میان دولت‌های روسیه و ترکیه امضا شد و سپس دولت بشاراسد با تعدادی از گروه‌های شورشی برای آتش‌بس به توافق رسید.

ایران، روسیه و ترکیه اکنون برای از سرگیری مذاکرات صلح به منظور پایان دادن به مناقشه سوریه تلاش می کنند. این مذاکرات قرار است در ماه جاری در آستانه، پایتخت قزاقستان برگزار شود.

براساس برآورد گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است حدود ۲۱ هزار و پانصد نفر از غیرنظامیان از ۵ سال پیش که جنگ آغاز شد در حلب کشته شده‎اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption برآورد شده است که حدود ۵۰ هزار نفر در هفته‌های پایانی نبرد در شرق حلب گیر افتاده بودند

رئیس جمهوری سوریه در ادامه اظهارات خود که در سانا، خبرگزاری رسمی سوریه، منتشر شده است گفت که مشاهده نابودی حلب و کشته شدن غیرنظامیان "برای ما سوری‎ها دردناک" است.

او در ادامه گفت که "هر جنگی بد است اما آیا بهتر است که غیرنظامیان را تحت نظارت و سرکوب شورشیان رها کنیم تا کشته شوند و سرشان از بدنشان جدا شود؟"

در اواخر ماه دسامبر با خروج آخرین گروه از شبه نظامیان مخالف از شرق حلب، ارتش سوریه سرانجام پس از چهار سال کنترل کامل این شهر را در اختیار گرفت.

شرق حلب در ماه‌های اخیر تحت محاصره نیروهای وفادار به بشار اسد، صحنه شدیدترین درگیری‌ها و زیر بمباران هوایی و آتش توپخانه بود. هم در شرق حلب، که در کنترل شورشیان بود، و هم در غرب این شهر، که نیروهای دولتی کنترلش را در اختیار داشتند، تعداد زیادی غیرنظامی در درگیری‌ها کشته شدند.

موضوعات مرتبط