پاکستان یک 'موشک هسته‌ای' را با موفقیت از زیر دریایی شلیک کرد

موشک کروز بابر-۳ حق نشر عکس AFP/Getty Images

مقامات نظامی پاکستان می‌گویند که این کشور اولین موشک کروز پرتاب شده از یک زیردریایی را با موفقیت آزمایش کرده است.

به گفته مقامات نظامی پاکستان، این موشک که بابر-۳ نام دارد، ۴۵۰ کیلومتر بُرد دارد.

براساس همین گزارش ها، این موشک از محلی در اقیانوس هند که جای آن مشخص نشده پرتاب شده و با دقت به هدف خورده است.

برخی از رسانه های پاکستانی ویدیویی را از این پرتاب را منتشر کرده‌اند که شلیک موشکی از زیر سطح دریا و سپس برخورد آن به هدفی در روی خشکی را نشان می دهد.

محمد نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، این "موفقیت" را به مردم کشورش تبریک گفته و آن را نشانگر توانیایی های فنی و خوداتکایی کشور دانسته است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام نظامی پاکستان گزارش کرده که موشک جدید می تواند کلاهک هایی با قدرت های مختلف را حمل کند و به این کشور، قابلیت "حمله ثانویه" (تلافی جویانه) را می‌دهد.

به گزارش همین خبرگزاری یک مقام دیگر نظامی تاکید کرده که این موشک قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارد.

به گفته خبرنگاران، آزمایش تازه پاکستان از یک سو به مفهوم توسعه برنامه زیردریایی این کشور و از سوی دیگر به معنی توسعه فن‌آوری نصب کلاهک هسته‌ای بر روی موشک های دارای قابلیت پرتاب از زیردریایی است.

آزمایش جدید، در عین حال می‌تواند مسابقه تسلیحاتی بین این کشور و هند را افزایش دهد.

هند در سال ۲۰۰۸ توانست با موفقیت یک موشک دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را از زیردریایی شلیک کند. این کشور در سال ۲۰۱۳ نیز توانست این موفقیت را با یک موشک هدایت شونده کروز تکرار کند.

به گفته ناظران، فقدان زیرساخت های پرتاب موشک - وبه‌ویژه موشک هسته‌ای- از زیردریایی، قابلیت "حمله ثانویه" پاکستان را مشکلاتی مواجه کرده بود. پاکستان پیشتر گفته بود که دارای توانایی قابلیت حمله ثانویه از طریق موشک های متحرک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای بوده است.

قابلیت حمله ثانویه به مفهوم توانایی کشوری با قدرت هسته‌ای برای پاسخ دادن به حمله هسته‌ای اول دشمن است.

موضوعات مرتبط