شرکت نفتی اکسون 'زیر نظر تیلرسون با ایران معامله کرده بود'

نامزدی آقای تیلرسون باید به تایید سنا برسد حق نشر عکس AFP / Getty Images
Image caption نامزدی آقای تیلرسون باید به تایید سنا برسد

روزنامه "یو اس ای تودی" گزارش می دهد که شرکت اکسون موبیل در زمان تحریم های ایران از طریق یک زیرمجموعه اروپایی خود با این کشور معامله کرده بود؛ این معامله در زمان مدیریت رکس تیلرسون انجام شد که دونالد ترامپ او را نامزد هدایت وزارت خارجه کرده است.

"یو اس ای تودی" این خبر را به نقل از اسناد سازمان دولتی نظارت بر بازارهای بورس آمریکا منتشر کرده است.

این خبر درحالی منتشر می شود که قرار است روند تایید صلاحیت آقای تیلرسون در کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا روز چهارشنبه شروع شود.

بنابه این گزارش آن معاملات با ایران و همچنین سوریه و سودان در سال های ۲۰۰۳، ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ توسط شرکت اینفینیوم صورت گفت که ۵۰ درصد سهام آن متعلق به اکسون موبیل است.

اکسون موبیل به روزنامه یو اس ای تودی گفت که آن معاملات قانونی بود زیرا اینفینیوم که مشترکا با شرکت شل اداره می شود در اروپا قرار داشت و آن معاملات بدون مشارکت کارمندان آمریکایی انجام شد.

اسناد آن معامله نشان می دهد که این شرکت ۵۳.۲ میلیون دلار با ایران معامله داشته است. رقم معامله با سودان و سوریه خیلی کمتر بود.

آقای تیلرسون در اوت ۲۰۰۱ از معاونان ارشد اکسون موبیل شد، در سال ۲۰۰۴ به ریاست آن ارتقا یافت و نهایتا در ژانویه ۲۰۰۶ مدیر کل آن شد. او اکنون این شرکت را ترک رده است.

در نامه سازمان دولتی نظارت بر بازار بورس (سکوریتیز اند اکسچنج) این سوال مطرح شده بود که چرا اکسون موبیل سهامداران را از معاملات با سه "دولت حامی تروریسم" مطلع نکرده بود.

یک مقام اکسون در پاسخ به آن نامه نوشته بود که این معاملات در مقایسه با درآمد ۳۷۱ میلیارد دلاری اکسون رقمی قابل توجه نبوده است.

الن جفرز سخنگوی اکسون به یو اس ای تودی گفت: "همه اینها فعالیت های قانونی در تطابق با تحریم های آن زمان بوده است."

او گفت: "آنها (اینفینیوم) مدیریتی مستقل دارند که آن موسسه را می گرداند. و این موسسه آمریکایی نیست."

سناتور دمکرات باب منندز که از اعضای حزب دمکرات در کمیته روابط خارجی سناست گفت که او "شک و تردیدهای عمیقی در مورد اقدامات آقای تیلرسون به عنوان مدیر اکسون دارد". او گفت این اقدامات مغایر سیاست های آمریکا در تامین امنیت آمریکا بوده است.

او در بیانیه ای که در اختیار این روزنامه گذاشت نوشت: "یافتن منفذهایی برای انجام معاملات پرسود تجاری با دشمنان سیاسی، و بی ملاحظی کامل نسبت به منافع ملی آمریکا، کارنامه ای نیست که نامزد وزارت خارجه بخواهد نشان دهد."