خانواده‌های قربانیان حملات داعش از توییتر شکایت کردند

حق نشر عکس California State University via Reuters
Image caption نومی گونزالس یکی از ۱۳۰ قربانی حملات ماه نوامبر سال ۲۰۱۵ در پاریس بود

خانواده‌های دو قربانی آمریکایی حملات داعش در بروکسل و پاریس علیه توییتر به دادگاه شکایت کرده‌اند.

آنها توییتر را متهم کرده‌اند که آگاهانه با ارائه خدمات به داعش، به این گروه جهادگرا کمک کرده است.

در این شکایت حقوقی که به دادگاهی در نیویورک تسلیم شده است، خانواده های الکساندر پینسزاوسکی، ۲۹ ساله . نومی گنزالس، ۲۶ ساله در خواست غرامت کرده‌اند.

آقای پینسزاوسکی یکی از ۳۲ نفری بود که در جریان حملات ماه مارس سال ۲۰۱۶ در بروکسل کشته شد. او که برای کار به پایتخت بلژیک سفر کرده بود، هنگام وقوع انفجاری در فرودگاه کشته شد.

خانم گونزالس، هم یکی از ۱۳۰ قربانی حملات ماه نوامبر سال ۲۰۱۵ در پاریس بود. او که در حال تحصیل در پایتخت فرانسه بود، در جریان حمله یک مرد مسلح به قهوه‌خانه‌ای در پاریس کشته شد.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حملات را بر عهده گرفته است.

بیشتر بخوانید: توییتر ۱۲۵ هزار حساب کاربری داعش را مسدود کرده است

حق نشر عکس US District Court Southern District of New York
Image caption آن کامرون کین، در سال 2013 با الکساندر پینسزاوسکی ازدواج کرد

آن کامرون کین، همسر آقای پینسزاوسکی و بیاتریز گنزالس، مادر نومی گنزالس و برادران و ناپدری او در شکایت ۸۶ صفحه‌ای خود توییتر را متهم کرده‌اند که آگاهانه به داعش کمک کرده است.

آنها می‌گویند که شبکه اجتماعی توییتر و سرویس‌های ارتباطی‌اش "یکی از مهمترین ابزاری بوده که پیکارجویان داعش برای سازماندهی و اجرای فعالیتهای تروریستی‌شان از آن استفاده می‌کرده‌اند."

در شکایت حقوقی آنها آمده است که توییتر "با وجود دریافت شکایتهای متعدد و علیرغم توجه گسترده رسانه‌ها و دیگران به استفاده داعش از این شبکه اجتماعی" به ارایه خدمات خود به این گروه ادامه داده است.

توییتر تا کنون در رابطه با این اتهامات اظهار نظری علنی نکرده است.

در ماه فوریه سال ۲۰۱۶، توییتر اعلام کرد که از اواسط سال ۲۰۱۵، بیش از ۱۲۵ هزار حساب کاربری را به دلیل "تهدید به انجام اقدامات تروریستی و یا تشویق به انجام چنین اقداماتی" به حال تعلیق در آورده است.

موضوعات مرتبط