روسیه ادعای در اختیار داشتن اطلاعات خصوصی درباره ترامپ را رد کرد

حق نشر عکس AP
Image caption دونالد ترامپ کمتر از ۱۰ روز دیگر رسما رئیس جمهور آمریکا می‌شود

دولت روسیه گزارش‌ها در مورد در اختیار داشتن اطلاعاتی قابل بهره برداری علیه دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا را رد کرده است. روسیه هدف از انتشار چنین گزارش‌هایی را تلاش برای متشنج کردن روابط بین دو کشور خوانده است.

بر اساس گزارش‌های تایید نشده که در رسانه‌های آمریکایی منتشر شده، دستگاه‌های اطلاعاتی روسیه، ویدئوهایی از آقای ترامپ و روسپیان و همچنین اطلاعاتی منفی درباره منافع مالی و کسب و کارش به دست آورده‌اند.

دونالد ترامپ گزارش‌های منتشر شده را محکوم کرده و آن‌ها را "کاملا جعلی" خوانده است.

سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به خبرگزاری آسوشیتدپرش گفته است که چنین گزارش‌هایی با هدف آسیب زدن به روابط بین روسیه و آمریکا منتشر می‌شوند.

دمیتری پسکوف گفت است انتشار این گزارش‌ها نه تنها در جهت تخریب منافع دو کشور است، بلکه منافع جامعه جهانی را نیز به خطر می‌اندازد و باعث می‌شود که دو کشور بجای برقراری روابط سازنده به سوی رویارویی کامل بروند.

حق نشر عکس AP
Image caption ولادمیر پوتین ابراز امیدواری کرده است که با آغاز ریاست جمهوری ترامپ، روابط آمریکا و روسیه بهبود یابد

سازمان های اطلاعاتی آمریکا این اطلاعات را در اختیار آقای ترامپ و همچنین آقای اوباما گذاشته اند و می گوینداین اطلاعات مستقلا قابل تایید نیست اما منابع آن موثق است.

آقای ترامپ قرار است روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری شرکت کند که نه روز پیش از شروع دوران ریاست جمهوری اوست.

آقای ترامپ در هفته های اخیر تحت فشار بوده تا یافته های دستگاه های اطلاعاتی آمریکا را که می گویند روسیه عامل هک ای میل های حزب دموکرات در طول مبارزات انتخاباتی بوده بپذیرد.

آنها می گویند که کرملین مستقیم دستور عملیات سایبری را داده بود تا به نفع آقای ترامپ و علیه هیلاری کلینتون در انتخابات نفوذ کند.

اما او تاکنون صراحتا بر نتیجه گیری این سازمان ها مهر تایید نزده است.

به علاوه او کسانی را که مخالف "روابط خوب" با روسیه هستند "ابله" خوانده است.

روسیه هرگونه دخالت در امور داخلی آمریکا از طریق حملات سایبری را رد می کند.