اداره نظارت بر ضوابط اخلاقی: راه حل ترامپ برای اجتناب از تضاد منافع کافی نیست

حق نشر عکس OGE
Image caption شوب خواسته است رئیس جمهوری منتخب به سنت رایج در مورد "رهایی" از دارایی‌های خود در طول خدمت عمل کند

اداره نظارت بر ضوابط اخلاقی در دولت آمریکا از راه حل مورد نظر دونالد ترامپ برای اجتناب از بروز تضاد بین منافع سیاسی و تجاری او به شدت انتقاد کرده است.

والتر شوب، مدیر این اداره در اقدامی کم سابقه به طور علنی به اظهار نظر در مورد راه حل رئیس جمهوری منتخب برای جلوگیری از تضاد منافع از طریق واگذاری سمت‌های تجاری خود به فرزندانش پرداخته و گفته است که این راه حل کافی نیست. وی خواستار "رهایی" رئیس جمهوری از دارایی‌های خود در زمان خدمت شده است.

آقای ترامپ در جریان نشست خبری شامگاه گذشته، به تعدادی پرونده که در میزی در کنار او قرار داشت اشاره کرد و گفت که این پرونده‌ها شامل اسنادی است که جهت ترتیبات جدید اداره امور مالی و تجاری خود امضا کرده است. براساس این ترتیبات، اداره تمامی امور تجاری و مالی رئیس جمهوری منتخب توسط دو فرزندش انجام خواهد شد. محتوای پرونده‌ها برای مشاهده در دسترس خبرنگاران قرار نگرفت.

اداره نظارت بر ضوابط اخلاقی یک نهاد مستقل و تحت پوشش دولت فدرال آمریکا و وظیفه آن تضمین سلامت مالی و سیاسی سازمان‌ها، ادارات و مسئولان دولت فدرال از جمله از طریق جلوگیری از بروز تضاد منافع است. برای این منظور، اداره نظارت بر ضوابط اخلاقی معمولا از مقامات ارشد دولت فدرال می‌خواهد در زمان تصدی سمت‌های دولتی، از فعالیت‌های تجاری و مالی کاملا فاصله بگیرند تا تصمیم گیری آنان تحت تاثیر ملاحظات مربوط به منافع شخصی قرار نگیرد.

در حالیکه دونالد ترامپ، به عنوان صاحب یا سهامدار اصلی مجموعه‌ای از شرکت‌ها و موسسات مالی تجاری فعال در سطح جهانی دارای علایق و ارتباطات اقتصادی گسترده‌ای است، رئیس اداره نظارت بر ضوابط اخلاقی از او خواسته است که به سنت جاری برای رئیسان جمهوری طی بیش از چهل سال گذشته عمل کند. بر اساس این سنت، فردی که به سمت رئیس جمهوری انتخاب می‌شده دارایی‌های خود از جمله سهام در شرکت‌های تجاری را به فروش رسانده و در مدت تصدی این سمت، از هرگونه معامله مرتبط با اموال خود اجتناب کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption نشست خبری ترامپ در کنار پرونده‌های حاوی "اسناد امضاشده" در مورد ترتیبات جدید اداره امور تجاری او - اداره نظارب بر ضوابط اخلاقی این ترتیبات را کافی ندانسته است

والتر شوب که در سال ۲۰۱۳ توسط باراک اوباما به سمت کنونی منصوب شد، در زمان جورج بوش نیز کارمند ارشد این اداره بود. او صراحتا از دونالد ترامپ خواسته است تا راه حل مورد نظر خود برای جلوگیری از تضاد منافع را "مورد تجدید نظر" قرار دهد و گفته است که رئیس جمهوری منتخب "باید" به رویه رایج عمل کند و به "سالم‌ترین" روش برای جلوگیری از تضاد منافع گردن نهد.

براساس این رویه، رئیس جمهوری منتخب باید تمامی دارایی تجاری خود را به فروش برساند و عواید حاصل از آن را در یک تراست یا صندوق "کور" قرار دهد. صندوق کور به معنی ترتیباتی است که براساس آن، دارایی متعلق به یک فرد تحت نظر و اداره افراد غیروابسته به او قرار می‌گیرد در حالیکه مالک این دارایی از تصمیم اداره کنندگان صندوق و فعل و انفعالاتی که در آن صورت می‌گیرد نباید آگاهی یابد.

حق نشر عکس AP
Image caption هتل متعلق به موسسه ترامپ در ریو دو ژانیرو، برزیل - دونالد ترامپ گفته است در زمان ریاست جمهوری موسسات متعلق به او از دست زدن به معاملات خارجی خودداری خواهند کرد

به گفته منابع خبری آمریکا، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه پیشنهادی، و جارد کوشنر، داماد آقای ترامپ که به عنوان یکی از مشاوران ارشد کاخ سفید معرفی شده، خواست اداره نظارت بر ضوابط اخلاقی را پذیرفته و موافقت کرده‌اند که اموال خود را به فروش برسانند و از ترتیبات صندوق کور استفاده کنند. خود رئیس جمهوری منتخب تا کنون از قبول چنین خواستی خودداری ورزیده و گفته است که واگذاری مسئولیت‌های تجاری و مالی به فرزندانش برای جلوگیری از تضاد منافع کفایت می‌کند. البته انتصاب آقای کوشنر با ابراز نگرانی در مورد خطر "خویشاوندسالاری" و ارجاع این موضوع برای رسیدگی به مراجع مربوطه همراه بوده است.

این منابع همچنین گفته‌اند که والتر شوب در هفته‌های اخیر با یکی از مشاوران دونالد ترامپ دیدار کرده اما در این ملاقات تنها موضوع جلوگیری از تضاد منافع برخی از مقامات پیشنهادی برای دولت آینده مطرح شده و دو طرف درباره وضعیت رئیس جمهوری منتخب گفتگویی نکرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ایوانکا ترامپ و جارد کوشنر اقداماتی را در جهت رفع ابهام در مورد تضاد منافع سیاسی و تجاری صورت داده‌اند

یکی از وکلای دونالد ترامپ تایید کرده که رئیس جمهوری منتخب در نظر دارد در طول مدت خدمت نه تنها اداره امور شرکت‌های خود را به دو پسرش بسپارد بلکه آنها را ملزم کند که فعالیت تجاری خود را به داخل آمریکا منحصر سازند و وارد معاملات خارجی نشوند. منتقدان گفته‌اند که این ترتیبات ممکن است مانع از تاثیرگذاری ملاحظات مالی بر تصمیم گیری در سیاست خارجی شود اما از رئیس جمهوری انتظار می‌رود که در سیاست داخلی نیز به گونه‌ای مستقل تصمیم بگیرد. همچنین، نحوه اداره تشکیلات وسیع سازمان ترامپ در خارج مشخص نیست.

رئیس اداره نظارت بر ضوابط اخلاقی گفته است که در صورتی که دونالد ترامپ به سنت موجود در مورد فروش دارایی خود و سپردن عواید آن به متصدیان یک صندوق کور عمل نکند، "ممکن است این شبهه پدید آید که رهبران دولتی آمریکا از موقعیت سیاسی خود برای اتخاذ تصمیماتی استفاده می‌کنند که متضمن منافع مالی برای آنان باشد."

همزمان، ایوانکا ترامپ، دختر رئیس جمهوری منتخب و همسر جارد کوشنر، گفته است که در نظر دارد از تمامی مسئولیت‌های اجرایی خود در موسسات مالی وابسته به سازمان ترامپ کناره‌گیری کند هر چند افزوده که اطمینان دارد بدون حضور او نیز این موسسات به خوبی فعالیت خواهند کرد. هنوز مشخص نیست که آیا آقای ترامپ مسئولیت خاصی به دخترش خواهد داد یا نه، اما گفته می‌شود که ایوانکا ترامپ نقشی مهم، ولو غیررسمی در کمک به رئیس جمهوری آینده ایفا خواهد کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption قبل از آغاز نشست خبری دونالد ترامپ "اسناد امضا شده" در مورد ترتیبات جدید تجاری رئیس جمهوری منتخب به محل نشست آورده شد

موضوعات مرتبط