آلوئیس برونر جنایتکار جنگی آلمان نازی '۱۵ سال پیش در سوریه درگذشت'

آلویس برونر حق نشر عکس AFP
Image caption آلویئس برونر هزارها یهودی را به اردوگاه‌های مرگ فرستاد

یک مجله فرانسوی اعلام کرده است یکی از اصلیترین جنایتکاران جنگی آلمان نازی که تحت تعقیب بینالمللی بود، در سال ۲۰۰۱ در سن ۸۹ سالگی پس از گذراندن بیش از یک دهه حبس در زیرزمینی مخروبه در دمشق، پایتخت سوریه، درگذشت.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مدارک تازه ای از استفاده هیتلر از مواد مخدر

مجله "ریویو ۲۱" گزارش داده که آلوئیس برونر فرمانده سابق اس اس و متولد سال ۱۹۱۲ در اتریش، سال‌های آخر زندگی خود را در شرایطی نامناسب گذرانده است.

به گفته این مجله او تا آخرین لحظات عمر یک ضد یهودی دو آتشه باقی مانده بود.

آن فرانک را 'بخت بد گیر انداخت نه خیانت'

لباس زیر و وسایل شخصی همسر هیتلر در حراج به فروش رسید

برونر به فرستادن بیش از ۱۲۸ هزار یهودی به اردوگاه های مرگ متهم بود.

او مسئول اردوگاه درنسی در منطقه‌ای خارج از پاریس بود که در آنجا یهودیان را در فرانسه قبل از فرستادن به اردوگاه های مرگ جمع می‌کردند.

برآورد می‌شود که ۳۴۵ کودک در میان قربانیان او بودند.

برای سال‌های بسیاری معلوم نبود که آقای برونر هنوز زنده است یا نه؛ اگرچه محقق ارشد پرونده او در سال ۲۰۱۴ به بی بی سی گفت معتقد است برونر در سال ۲۰۱۰ در دمشق درگذشته است.

بسیاری بر این هستند که برونر در دهه ۱۹۵۰ از غرب آلمان به سوریه گریخت. گزارش ها می‌گویند تا زمانی که مقامات سوریه او را کنار گذاشتند، او به عنوان مشاور دولت در روش‌های شکنجه فعال بوده است.

در تازه‌ترین تحقیقات انجام شده توسط مجله ریویو ۲۱ به نقل از یکی از محافظان برونر گفته شده است که او "در سال های پایانی زندگی خود بسیار رنج می‌برد و گریه می‌کرد [و] صدای او را همه می‌شنیدند."

محافظی که از او با نام "عمر" یاد شده، گفته است که آقای برونر در آخرین سالهای عمر با جیره‌های غذایی ناچیز ارتش زنده مانده بود.

حق نشر عکس AP
Image caption برونر (در تصویر) دست راست آدولف آیشمن، 'تکنسین مرگ " گشتاپو بود

یافته‌های این مجله توسط سرژه کلارسفلد، از محققین مشهوری که همواره به دنبال یافتن نازی‌ها بوده، مورد استقبال قرار گرفته است.

آقای کلارسفلد به خبرگزاری فرانسه گفته است: "ما از این خبر که او زندگی بدی داشته و نه خوب، راضی هستیم".

برونر در آوریل ۲۰۱۴ از فهرست افراد تحت تعقیب مرکز سیمون ویزنتال حذف شد، بدین معنی که این مرکز نیز او را مرده تلقی می‌کرد.

مرکز سیمون ویزنتال یک سازمان غیردولتی است که فعالیت آن شامل دفاع از حقوق بشر، تحقیق در باره هولوکاست و مبارزه با یهودی‌ستیزی است.

این فرمانده اس اس، در اجرای "راه حل نهایی" هیتلر که هدف از آن قتل عام یهودیان بود نقش کلیدی داشته است. شکارچیان نازی او را "هیولای خونخوار" نامیده بودند که مسئول اعزام هزاران یهودی به اردوگاه ها بوده است. ۴۷ هزار در اتریش، ۴۴ هزار در یونان، ۲۳ هزار پانصد نفر در فرانسه و ۱۴ هزار نفر در چکسلواکی به اردوگاه ها فرستاده شدند که بسیاری از آنان به قتل رسیدند.

باوری گسترده وجود دارد که او در سوریه تحت نام ساختگی جورج فیشر زندگی می‌کرد و تحت حفاظت دولت بوده است..

سوریه مکررا پناه دادن به او را رد کرده است.

او در سال ۲۰۰۱ در دادگاهی در فرانسه به صورت غیابی به حبس ابد محکوم شد. گزارش ها می گویند او زمانی که در سوریه بود حداقل از دو سوء قصد نیروهای اطلاعاتی اسرائیل در سال‌های ۱۹۶۱ و ۱۹۸۰ جان به سلامت برد.

موضوعات مرتبط