خشم کاربران چینی از 'نگهداری' زن ۹۲ ساله در خوکدانی

عکس ها و ویدیوهای یانگ نحیف حق نشر عکس AFP
Image caption کاربران شبکه های اجتماعی به عکس ها و ویدیوهای یانگ با خشم واکنش نشان دادند

تصاویری از یک زن مسن شدیدا لاغر میان کاربران شبکه های اجتماعی چینی سر و صدا به پا کرده است.

پیش از این روزنامهها در منطقه "گوانگشی" در جنوب چین گزارش دادند که این زن ۹۲ ساله توسط پسر و عروسش برای سالها در "خوکدانی نگه داشته شده است."

بیشتر بخوانید: سر زدن به والدین سالخورده در چین اجباری شد

روزنامه "سادرن مورنینگ پست" (Southern Morning Post) می‌گوید این زن، که نام خانوادگی‌اش یانگ است، در یک سلول ۱۰ متر مربعی زندگی می‌کرد و روی یک نیمکت چوبی می‌خوابید.

در ماه های اخیر کاربران اینترنت در چین از مواردی که به نظر می‌رسد افراد مسن مورد بی توجهی فرزندان قرار گرفته اند خشمگین بوده‌اند.

شرایط زندگی یانگ را یک زن محلی افشا کرده است. او ویدیویی در سایت معروف ویدیویی "میائوپای" گذاشته که یانگ را در داخل قفس نشان می‌دهد.

او پرسیده است: "چگونه می توانید او را مجبور کنید در اینجا زندگی کند؟ و به او غذا ندهید؟"

این ویدئو که ۶ ژانویه آپلود شده بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار بیننده داشته است. بسیاری از بینندگان در وبسایت پرطرفدار چینی وایبو از این تصاویر ابراز خشم کرده‌اند.

ده ها هزار نفر با استفاده از هشتگ #92YearOldKeptInPigsty، پسر و عروس یانگ را "حیوان" و "تفاله" خوانده و خواستار "مجازات" آنها شده‌اند.

خشم عمومی پس از آن بیشتر شد که روزنامه "سادرن مورنینگ پست"۱۰ ژانویه تصاویری را از بدن لاغر ناشی از سوء‌تغذیه این زن منتشر کرد.

این روزنامه می گوید یانگ در حال حاضر در بیمارستان محلی تحت درمان قرار گرفته و ساکنان در این منطقه با دادن ملافه و لباس به او کمک کرده‌اند.

تا سال ۲۰۵۰ بیش از یک چهارم از جمعیت چین بیش از ۶۵ ساله خواهد شد.

بسیاری می گویند خیالشان راحت شده که به او کمک می‌شود. در سال ۲۰۱۴، یک زن ۹۰ ساله در استان هنان در مرکز چین پس از قرار گرفتن در شرایطی مشابه درگذشت.

اما روزنامه "سادرن مورنینگ پست" گزارش می‌دهد که پسر این زن که اسم خانوادگی اش وو است گفته است مادرش به صورت داوطلبانه خودرا در داخل قفس جا کرده است "به این دلیل که او به دلیل بی‌اختیاری ادرار نگران بوی بد خود و مزاحمت برای اعضای خانواده بود."

پلیس می گوید وو و همسرش مظنون به بدرفتاری هستند اما اگر معلوم شود که یانگ به طور داوطلبانه نقل مکان کرده، بعید است که آنها متهم شوند.

'جامعه غیرعادی'

قضیه یانگ نخستین مورد اوج گرفتن خشم نیست.

حق نشر عکس PEOPLE'S DAILY/SINA WEIBO
Image caption لی شنگلی نمی خواهد "باری بر دوش" دخترش باشد

در ماه‌های اخیر موارد مشابه بی‌توجهی آشکار فرزندان نسبت به سالمندان چینی باعث خشم در شبکه‌های اجتماعی شده است.

در ماه نوامبر، ده‌ها هزار نفر از کاربران آنلاین به یک ویدیو از استان هنان، که در آن یک مرد ۶۲ ساله در حال جستجو در بین زباله‌ها بود، با خشم و عصبانیت واکنش نشان دادند.

حق نشر عکس WEIBO SHIPING/SINA WEIBO
Image caption وانگ گویینگ ۷۰ ساله در استان شمالی جنان برای کمک به پسرش در خرید خانه سبزیجات می فروشد

در همان ماه کاربران شبکه‌های اجتماعی داستان یک زن ۷۰ ساله در استان شمالی جینان را مورد بحث قرار داده بودند که برای کمک به پسرش در صرفه جویی پول خرید خانه در هوای سرد زیر صفر سبزیجات می فروشد.

یک کاربر تحت نام کی‌توپ، گفته است این نکات نشان می دهد "چگونه جامعه چین، غیر طبیعی شده است".

موضوعات مرتبط