نخست وزیر ترکیه در مذاکرات صلح قبرس در ژنو حضور می‌یابد

حق نشر عکس AFP

بن‌علی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه در اقدامی غیر منتظره قرار است در مذاکرات صلح قبرس در ژنو حضور یابد؛ اقدامی که امیدها برای به نتیجه رسیدن گفتگوها را تقویت کرده است.

مقامات سازمان ملل متحد می‌گویند که آنها انتظار نداشتند آقای ییلدیریم در این مذاکرات حضور یابد و به گفته جیمز لندین، خبرنگار بی‌بی‌سی این مسئله نشان می‌دهد که تا چه حد این مذاکرات حائز اهمیت است.

قبرس دو باره یکپارچه می‌شود؟

مذاکرات صلح قبرس با هدف دستیابی به راه حلی برای پایان اختلاف‌ها در این جزیره با حضور مصطفی آکینجی، رئیس جمهور ترک قبرس شمالی و نیکوس آناستاسیادیس رهبر بخش یونانی نشین این جزیره و به میزبانی اسپن بارت ایده، مشاور ویژه دبیرکل سازمان ملل در شهر ژنو سوئیس برگزار می‌شود.

وزرای خارجه ترکیه، قبرس و بریتانیا نیز در این مذاکرات حضور خواهند یافت.

قبرس از سال ۱۹۷۴ و در پی هجوم ارتش ترکیه در واکنش به کودتای یونانی‌ها به دو بخش تقسیم شد و از آن زمان بین جوامع این دو بخش شکاف ایجاد شده است.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی حضور آقای یلدیریم لزوما به معنای نزدیک شدن به یک توافق صلح نیست.

حق نشر عکس AFP/REUTERS
Image caption مصطفی آکینجی، رئیس جمهور ترک قبرس شمالی (راست) و نیکوس آناستاسیادیس رهبر بخش یونانی نشین در مذاکرات حضور دارند

توافق صلح تنها زمانی قابل اجراست که در هر دو بخش به همه‌پرسی گذاشته شود و از هر دو طرف رای مثبت بیاورد.

سازمان ملل متحد که بر مذاکرات نظارت دارد می‌گوید این "بهترین شانس برای رسیدن به نتیجه مشخص" پس از چهار دهه اختلاف در این جزیره‌ است.

روز گذشته، چهارشنبه ۱۱ ژانویه رهبران دو بخش قبرس، نیکوس آناستاسیادس و مصطفی اکینچی نقشه‌های مرزی پیشنهادی خود را ارائه دادند.

در جلسه روز پنجشنبه آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز حضور خواهد یافت که اولین ماموریت خارجی او در این مقام است.

این مذاکرات از مه ۲۰۱۵ با هدف دستیابی به یک قبرس واحد که نمایانگر خواسته‌های دو طرف باشد، آغاز شده است.

تقسیم قدرت، تعیین مرزهای مالکیت ارضی و مساله امنیت از محورهای مورد بحث طرفین در این نشست بوده است.

موضوعات مرتبط