"چین باید از دسترسی به جزایری که در دریای جنوبی چین ساخته است، منع شود"

جزایر مصنوعی چین حق نشر عکس AMTI
Image caption یک گروه مطالعاتی در آمریکا شواهد تازه ماهواره‌ای ارائه داده است که به گفته آنها نشان از استقرار تجهیزات دفاعی در جزایر مصنوعی چین دارد

رکس تیلرسون، نامزد تصدی وزارت امور خارجه آمریکا در دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب این کشور گفته است چین باید از دسترسی به جزایری که در دریای جنوبی چین ساخته است، منع شود.

اظهارات آقای تیلرسون که در کمیته روابط خارجه سنا برای تایید تصدی نامزدی خود صحبت می‎‌کرد، می‌تواند موجب افزایش تنش‌های جدی بین واشنگتن و پکن شود.

چین در واکنش به اظهارات آقای تیلرسون گفته است که این کشور "مرتکب هیچ خطایی" نشده است.

لو کانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، در پاسخ به آقای تیلرسون گفت که چین دارای حق انجام "فعالیت‌های عادی" در مناطق تحت کنترل خود است.

او در مورد ممنوعیت دسترسی به جزایر گفت که به "سوال‌های فرضی" جواب نمی‌دهد.

آقای تیلرسون ساخت جزایر و قراردادن تجهیزات نظامی در آن توسط چین را با اقدام روسیه در گرفتن شبه جزیره کریمه از اوکراین تشبیه کرد.

او در ادامه گفت: "ما می‎‌خواهیم این پیام روشن را برای چین بفرستیم که اولا ساخت جزایر متوقف شود و دوما شما به آن جزایر اجازه دسترسی نخواهید داشت."

'استقرار سلاح در جزایر مورد مناقشه دریای جنوبی چین'

وزارت دفاع چین: نظامی کردن جزایر دریای جنوبی چین قانونی است

چین در این منطقه آبی جزایر مصنوعی ساخته و قبلا تعهد داده بود این جزایر را نظامی نکند.

اما یک گروه مطالعاتی در آمریکا اخیرا با ارائه شواهد تازه ماهواره‌ای در مورد استقرار مقدار "قابل توجهی" تجهیزات دفاعی در جزایر مصنوعی چین در دریای جنوبی چین خبر داد.

به جز چین چند کشور منطقه‌ای از جمله ویتنام، فیلیپین، مالزی و برونئی نیز بر کل و یا بخش‌هایی از این جزایر ادعای مالکیت دارند.

در ماه ژوئیه سال گذشته دیوان لاهه که به درخواست فیلیپین به موضوع ادعای مالکیت دولت چین در آبهای دریای جنوبی چین رسیدگی می‌کرد، به نفع فیلیپین رأی داد و گفت که شواهدی وجود ندارد که نشان دهد چین به طور تاریخی بر آب‌ها و منابع آن منطقه تسلط انحصاری داشته است.

پکن حکم دادگاه را رد کرد و گفت که به "هیچ وجه" تحت تاثیر این رای قرار نمی‌گیرد.

آقای تیلرسون درباره چگونگی ممانعت از دسترسی چین به این جزایر توضیحاتی ارائه نداد.

اما گفت که اقدامات چین در دریای جنوبی چین و ایجاد منطقه هوایی ویژه بر فراز دریای شرقی چین که تحت کنترل ژاپن است، غیرقانونی است.