نامزد پیشنهادی ریاست سیا: براطلاع‌رسانى دقیق درمورد برجام تمرکز می‌کنم

مایک پومپئو نامزد ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) حق نشر عکس Getty Images

مایک پومپئو نامزد ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، می‌گوید که براطلاع‌رسانى دقیق به سنا در مورد اجراى توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام متمرکز خواهد بود.

آقای پومپئو این سخنان را در جلسه کمیته سنا که برای تایید به عنوان رئیس این نهاد اطلاعاتی آمریکا تشکیل شده بود، اظهار کرد.

این نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا توجه ویژه‌ای به اخبار ایران دارد و منتقد سرسخت توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی بوده است.

او چند ماه پیش در یادداشتی نوشت: "یک سال بعد از توافق هسته‌ای اوباما با ایران، این توافق ما را در معرض خطر فزاینده قرار می‌دهد."

وی چند روز پیش نیز در جلسه‌ای در مجلس نمایندگان آمریکا درباره گسترش تحریم‌های تسلیحاتی ایران گفت: "مفتخرم که در کنار نمایندگانی از هر دو جناح در مقابل تخاصم ایران ایستاده‌ام. گسترش تحریم‌های تسلیحاتی ایران نقش مهمی در حفظ امنیت آمریکایی‌ها دارد."

بیشتر بخوانید: نامزد ترامپ برای ریاست سیا درباره ایران چه می‌گوید؟

با توجه به همین مواضع و اظهار نظرها، در جلسه امروز (پنجشنبه ۱۲ ژانویه) کمیته سنا از وی با اشاره به این مواضع از او نقل قول شد که اخیرا مقاله‌ای درباره به هم زدن توافق هسته‌ای با ایران را همرسانی کرده و نوشته است: "منتظر عقبگرد از این توافق فاجعه‌بار با بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان".

وی در پاسخ گفت که این اظهارات پیش از اعلام نامزدیش برای تصدی ریاست سیا بوده است و تاکید کرد که درصورت تایید شدنش برای تصدی این مقام او "بر اطلاع رسانى دقیق به سنا در مورد اجراى توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام متمرکز خواهد بود."

آقای پومپئو عضو جنبش تی‌پارتی در حزب جمهوری‌خواهان است، و در سمت راست طیف سیاسی جمهوری‌خواهان قرار می‌گیرد و عضو انجمن ملی اسلحه، گروه لابی گسترش استفاده از سلاح گرم در آمریکا است. وی با بستن بازداشتگاه گوانتانامو مخالف است. او گفته روحانیون مسلمانی که حملات تروریستی را به شدت محکوم نمی‌کنند، "همدست" تروریست‌ها هستند.

مطالب مرتبط