درخواست از پارلمان بریتانیا برای توقف فروش تسلیحات به عربستان

یمن حق نشر عکس Reuters
Image caption اولین باری بود که وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که چه تعداد از این بمب‌ها را به عربستان فروخته است

کریس وایت، رئیس کمیته کنترل بر صادرات تسلیحات بریتانیا از پارلمان این کشور خواسته است تا فروش تسلیحات ساخت بریتانیا به عربستان سعودی به حال تعلیق در آید.

آقای وایت گفته است که تا زمان تحقیق سازمان ملل در مورد ادعاهای مطرح شده مبنی بر نقض قوانین حقوق بشر از سوی عربستان در جنگ یمن فروش این تسلیحات باید متوقف شود.

اشاره آقای وایت به حمله هوایی عربستان به یک مراسم عزاداری در یمن است که در جریان آن گفته شده که ده‌ها غیرنظامی کشته شدند.

به گفته او ادامه فروش تسلیحات به عربستان شهرت بین‌المللی بریتانیا را خدشه دار می‌کند.

درپی انتشار اخباری مبنی بر فروش بمب‌های خوشه‌ای از سوی بریتانیا به عربستان در اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی، فعالان وابسته به مجمع مطبوعات از بریتانیا خواستند تا فروش تسلیحات به عربستان را به حال تعلیق در آورد.

مایکل فالون ، وزیر دفاع بریتانیا در اواخر ماه میلادی گذشته (دسامبر) تایید کرد که این کشور ۵۰۰ بمب خوشه‌ای در حدفاصل ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۹به عربستان تحویل داده است.

این اولین باری بود که وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که چه تعداد از این بمب‌ها را به عربستان فروخته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption استفاده از بمب‌های خوشه‌ای براساس یک کنوانسیون بین‌المللی ممنوع است

خبر تایید فروش این بمب‌ها به عربستان پس از آن اعلام شد که وزارت دفاع بریتانیا تایید کرد نیروهای عربستان از بمب‌‌های خوشه‌ای ساخت این کشور در جنگ یمن استفاده کرده‌ا‌ند.

استفاده از بمب‌های خوشه‌ای براساس یک کنوانسیون بین‌المللی ممنوع است.

به دنبال انتشار این اخبار بریتانیا با اتهام ارتکاب به جنایات جنگی روبرو شده و از این کشور خواسته شده تا فروش این تسلیحات به عربستان را متوقف کند.

وزیر دفاع بریتانیا بعدا گفت که عربستان تعهد داده که دیگر از این سلاح‌ها استفاده نکند.