آمریکا دیگر به مهاجران غیرقانونی از کوبا اقامت نمی دهد

مهاجران کوبایی در آب های فلوریدا حق نشر عکس Getty Images
Image caption تابحال کوبایی هایی که به آمریکا می رسیدند اقامت می گرفتند

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به سیاست دیرینه این کشور دایر بر اعطای اقامت دایمی به کوبایی هایی که بدون ویزا وارد این کشور می شوند پایان داده است.

این سیاست که ۲۰ سال پیش شروع شده بود به مهاجرانی که خود را به خاک آمریکا می رساندند اجازه می داد پس از یک سال اقامت بگیرند.

در مقابل کوبا موافقت کرده است که شروع به پذیرش کوبایی هایی کند که برگردانده می شوند یا از آمریکا اخراج می شوند.

بسیاری از کوبایی های ساکن آمریکا واشنگتن را متهم می کنند که به دولتی پاداش می دهد که نگرانی ها در مورد حقوق بشر را برطرف نکرده.

اما باراک اوباما در آخرین روزهای کاری خود همچنان به روند گرم شدن روابط با کوبا ادامه می دهد.

آقای اوباما گفت: "با این تغییر ما همچنان از مهاجران کوبایی مثل مهاجران سایر کشورها استقبال می کنیم، به طوری که مطابق قوانین ماست."

دولت کوبا در بیانیه ای که از تلویزیون این کشور پخش شد از این تصمیم تمجید کرد و آن را "گامی مهم در پیشبرد روابط" میان دو کشور خواند.

با این حال آینده روابط دو کشور در سایه ای از ابهام قرار دارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اوباما در پی بهبود روابط به هاوانا رفت و با رائول کاسترو دیدار کرد

دونالد ترامپ که جانشین آقای اوباما خواهد شد موضع خیلی تندتری علیه کوبا داشته و ممکن است سیاست های اوباما را معکوس کند.

سیاست پذیرش مهاجرانی که از دریا وارد آمریکا می شوند و اقامت می گیرند فقط در مورد کوبایی ها اعمال می شد. سایر پناهندگانی که بدون ویزا به آمریکا می آمدند با خطر دستگیری و اخراج روبرو بودند.

"اقدام جسورانه"

فلیسه گورودو یک کوبایی آمریکایی اهل میامی که قبلا در کاخ سفید برای دولت اوباما کار می کرد به بی بی سی گفت که این گامی مهم در عادی سازی روابط با کوبا و اقدامی جسورانه است.

"کوبا برای همیشه بخشی جدایی ناپذیر از میراث آقای اوباما خواهد بود و من فکر می کنم او می خواهد کاخ سفید را با اشراف به این موضوع ترک کند که حداکثر پیشرفت ممکن در کمک به باز کردن فصلی تازه با مردم کوبا را داشته است."

بیل نلسون سناتور اهل فلوریدا گفت: "فکر می کنم تغییر این سیاست کهنه کار درستی است؛ تا انصاف برای همه رعایت شود و همچنین مانع سوءاستفاده مردم از این سیستم شود."

اما توماس رگالادو شهردار میامی که تبعیدی اهل کوباست این تصمیم را به عنوان "پاداش خداحافظی" اوباما به رائول کاسترو رئیس جمهور کوبا محکوم کرد.

او گفت تصور نمی کند پایان این سیاست از شمار کوبایی های که به آمریکا می آیند بکاهد.

او گفت: "حالا سوال اینجاست که وقتی کوبایی ها وارد جزایر جنوبی فلوریدا (فلوریدا کیز) می شوند و از مرز می گذرند چه سرنوشتی در انتظار آنهاست؟"

۳۸۶۰۵۳۳۸