کنگره آمریکا برای لغو طرح بیمه اوباما گام اول را برداشت

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پل رایان، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان از مخالفان سرسخت طرح بیمه درمانی اوباما بوده است

مجلس نمایندگان آمریکا که در کنترل جمهوریخواهان است برای لغو طرح بیمه درمانی بحث برانگیز باراک اوباما نخستین رای گیری را انجام داده است.

این مصوبه با ۲۲۷ رای موافق در برابر ۱۹۸ رای مخالف تصویب شود. بیشتر موافقان جمهوریخواه و عمده مخالفان دموکرات بودند.

با این حال، نه نماینده جمهوریخواه در این رای گیری به دموکرات‌ها پیوستند. این نمایندگان بر این باورند که رهبری جمهوریخواه در کنگره به طور شتابزده عمل کرده است و بدون آن که طرح جایگزینی داشته باشد در پی لغو طرح بیمه‌ای برآمده که با وجود تمام معایبش حدود ۲۰ میلیون نفر را پوشش داده است.

لغو بیمه درمانی آقای اوباما یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دولت آینده دونالد ترامپ است.

دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی وعده لغو فوری این بیمه را می داد اما بعد از پیروزی گفت که بندهای اصلی‌ آن را حفظ خواهد کرد.

رییس جمهوری منتخب آمریکا این هفته گفت که هم زمان با فسخ طرح بیمه مذکور، کنگره برنامه جایگزین آن به تصویب خواهد رساند که بهتر و ارزان تر خواهد بود.

جزئیات طرح بیمه مورد نظر آقای ترامپ و جمهوریخواهان هنوز اعلام نشده است.

رهبری جمهوریخواه رای گیری درباره بیمه درمانی‌ باراک اوباما را در قالب لایحه بودجه انجام داده است که امکان مقاومت دموکرات ها در برابر آن به ویژه در مجلس سنا را سخت تر می کند.

طرح بیمه باراک اوباما در سال ۲۰۱۰ میلادی تصویب شد و از ابتدای سال ۲۰۱۴ به طور رسمی در سرتاسر آمریکا به اجرا درآمد.

این طرح که یکی از مهم‌ترین وعده‌های آقای اوباما به قشر متوسط و محروم آمریکا بود از ابتدا توسط جمهوریخواهان و شرکت های بیمه به چالش کشیده شد.

در ماه‌های اخیر نیز هزینه این بیمه برای تعداد زیادی از مردمی که تحت پوشش آن بوده اند افزایش یافت که باعث نارضایتی‌ عمومی شده است.

موضوعات مرتبط