جاسوس پیشین بریتانیا؛ از تلاش برای میزبانی جام‌جهانی تا جنجال ترامپ

Image caption گفته شده "کریستوفر استیل" در هفته گذشته خانه‌اش را ترک کرده

تا همین چند روز پیش اگر نام "کریستوفر استیل" در اینترنت جستجو می‌شد هیچ اطلاعاتی از او بدست نمی‌‌آمد، اما ظرف یک هفته اوضاع از این رو به آن رو شد. او مأمور سابق "ام‌ آی 6"(سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا) بود که در پی افشای اطلاعاتی علیه دونالد ترامپ نامش سر زبان‌ها افتاد و حالا مشخص شده این همه کاری نبوده که از او برمی‌آمده.

این طور که پیداست آقای استیل برای تیمی که در راه کسب میزبانی انگلستان درجام جهانی ۲۰۱۸ تلاش می‌کرد هم کار ‌کرده. او وظیفه داشت که اطلاعات مربوط به فیفا و سایر کشورهایی که به دنبال میزبانی دور بعدی این تورنمنت بودند، به خصوص روسیه - که در نهایت به عنوان میزبان انتخاب شد- را در اختیار انگلیسی‌ها قرار دهد.

به تازگی گزارشی منتشر شده که در آن ادعا می‌شود روسیه مدارکی علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در اختیار دارد و گفته می‌شود جمع آوری و افشای آن کار کریستوفر استیل بوده.

گزارشی که ثابت می‌کند روسیه اسنادی از ترامپ دارد و از آن‌ها به عنوان عاملی برای تحت فشار قرار دادن او استفاده می‌کند. طبق این گزارش یک ویدئو که رئیس جمهور منتخب آمریکا را در کنار چند فاحشه نشان می‌دهد و اطلاعاتی در رابطه با فعالیت‌های اقتصادی او، از جمله مدارکی است که مسکو توانسته به آن‌ها دست پیدا کند.

ترامپ البته به سرعت این خبر را تکذیب کرد و گفت مأموران امنیتی روسیه هیچ مدرکی علیه او در اختیار ندارند. او در توییترش این ادعاها را "ساختگی" توصیف کرد و افشاکننده این اخبار را "جاسوسی ناکام" دانست که از تحت تعقیب قرار گرفتن می‌ترسد. ترامپ قول داد طی ۹۰ روز، گزارشی کامل در رابطه با فعالیت هکرهای روس در حین انتخابات آمریکا را در اختیار مردم قرار دهد.

در پی افشا شدن هویت کریستوفر استیل، در یک نشست خبری از ترزا می در رابطه با احتمال دخالت دولت بریتانیا در این ماجرا سوال شد. نخست وزیر بریتانیا هم با اشاره به سیاست این کشور مبنی بر نظر ندادن در موضوعاتی از این دست، گفت: "کاملا مشخص است فردی که این اسناد را منتشر کرده سال‌هاست برای دولت بریتانیا کار نمی‌کند."

اعتبار اضافی

در گزارشی که نشریه انگلیسی "ساندی تایمز" در نوامبر ۲۰۱۴ در اختیار کمیته منتخب فرهنگ، رسانه و ورزش پارلمان بریتانیا قرار داد، آمده که مقامات تیم کسب میزبانی انگلیس برای جام جهانی ۲۰۱۸ "می‌خواستند درک بهتری نسبت به آنچه با آن روبرو هستند داشته باشند."

حق نشر عکس AP
Image caption وین رونی، گوردون براون و دیوید بکام در تلاش برای کسب میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸

هنوز مشخص نیست که آیا گزارش‌های آقای استیل در نهایت به تحقیقات در رابطه با ادعاهای فساد در فیفا منجر شده یا نه، اما این طور که پیداست او اطلاعاتش را در اختیار بخش جرایم آسیایی اروپایی پلیس فدرال آمریکا (اف‌ بی ‌آی) قرار می‌داده. به گزارش رویترز، مقام‌های آمریکایی گفته‌اند به خاطر آشنایی اف‌بی‌آی با آقای استیل، اطلاعات او علیه ترامپ "اعتبار" پیدا کرده‌اند.

ریچارد کانوی، خبرنگار ورزشی بی‌بی‌سی گفته به احتمال زیاد نه فقط انگلستان که سایر کشورهای خواستار میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸ به دنبال کسب اطلاعات در مورد سایر رقبایشان بوده‌اند.

اندرو وود، سفیر سابق انگلستان در روسیه در مورد کریستوفر استیل به رادیو ۴ بی‌بی‌سی گفت: "مأمور باکفایتی بود، یک عامل کاملا حرفه‌ای. فکر نمی‌کنم آدمی باشد که از خودش داستان بسازد. البته فکر هم نمی‌کنم که لزوما همیشه درست قضاوت کند. اما این یک مسأله کاملا متفاوت است."

اطلاعات خطرناک

آقای اندرو همچنین گفت که "جان مک کین"، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا در یک کنفرانس در ماه نوامبر از او در رابطه با درست بودن ادعاهایی که در گزارش علیه ترامپ مطرح شده، پرسیده. او گفت این مدارک تا آن زمان به دست چند نفری در واشنگتن رسیده بود اما مک‌کین هنوز آن‌ها را نخوانده بود.

اندرو در ادامه گفت که سناتور مک کین معتقد بود این ماجرا باید جدی گرفته شود . او به بی‌بی‌سی گفت آقای استیل "اطلاعات خطرناکی" در اختیار دارد و جای تعجب نیست که ناپدید شده: "اگر تصور کنیم که این اطلاعات درست هستند و آقای استیل آن‌هارا از خودش در نیاورده - که من اصلا فکر نمی‌کنم این طور باشد- روسیه می‌خواهد بداند او، آن‌ها را از کجا بدست آورده."

"روپرت آلاسون"، عضو پیشین پارلمان بریتانیا و مأمور سابق سازمان اطلاعات مخفی این کشور که با اسم مستعار "نایجل وست" در مورد جاسوسی می‌نویسد،از نگرانی‌اش در مورد آینده همکار قدیمی‌اش حرف زده. او در این رابطه به اخبار شبکه "آی تی‌وی" گفت: "اگر این اطلاعات با ارزش ارزیابی شوند، کریس به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مأموران مخفی این دهه شناخته خواهد شد اما اگر این طور نشود، من از عاقبتش خیلی می‌ترسم."

بازگشت به جنگ سرد

"فردریک فورسیت"، نویسنده ‌ای که سابقه روزنامه‌نگاری دارد و ۲۰ سال هم برای "ام‌آی"۶ کار ‌کرده گفته که ادعاها علیه ترامپ "به شدت غیرقابل باور"هستند. آقای فورسیت گفته که ترامپ باید یک "احمق مادرزاد" باشد که در چنین دامی بیفتد.

از سوی دیگر، "کریستوفر اندرو"، مورخ "ام‌آی۵" (سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا) گفته که این شرایط به وضوح یک "بازگشت به دوران جنگ سرد" به حساب می‌آید. او گفته سال‌هاست روش کاری روسیه این طور بوده. به اعتقاد او روسیه علیه نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا اطلاعات جمع می‌کند تا در صورت بروز نارضایتی از آن‌ها سوء استفاده کند.

مطالب مرتبط