چین دو کشتی برای محافظت بندر گوادر به پاکستان داد

بندر گوادر حق نشر عکس Reuters

چین دو کشتی به نیروی دریایی پاکستان تحویل داده است.

براساس گزارش‌ها این دو کشتی برای محافظت از بندر گوادر در جنوب پاکستان و با هدف ایمنی راه مواصلاتی اقتصادی پاکستان به چین در اختیار نیروی دریایی پاکستان قرار داده شده است.

مقامات نیروی دریایی پاکستان این اقدام را "لحظه‌ای تاریخی" برای دو کشور خوانده و افزوده‌اند که نیروی دریایی پاکستان با این دو کشتی دریافتی در وضعیت بهتری قرار خواهد داشت.

چین و پاکستان چند پروژه بزرگ اقتصادی را با هدف دسترسی غرب چین به بندر گوادر انجام داده‌اند.

این راه مواصلاتی صدور محصولات چین را از طریق مسیر زمین و از راه پاکستان به آبهای دریای عرب و خلیج فارس سهل‌تر می‌کند و بدینوسیله راه صادرات اقلام ساخت چین را از مسیر تازه به خارمیانه و آفریقا باز می‌کند.

همزمان بخش عمده‌ای از منابع انرژی چین از طریق اقیانوس هند و "تنگه مالکا" تأمین می‌شود. مسیر تازه راه جدید، کوتاهتر و ارزانتری را برای چین و دسترسی این کشور به منابع انرژی خاورمیانه ایجاد می‌کند.

حدود دو سال پیش چین اعلام کرد که ۴۶ میلیارد دلار در پاکستان سرمایه‌گذاری کند. این حجم سرمایه‌گذاری حدود سه برابر کل سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در پاکستان از سال ۲۰۰۸ میلادی بوده است. "مسیر اقتصادی چین-پاکستان" که بندر گوادر را به منطقه سین‌کیانگ در غرب چین وصل می‌کند، یکی از مهم‌ترین بخش‌های این سرمایه‌گذاری اعلام شد.

بیشتر بخوانید:

+ سرمایه‌‌گذاری عظیم چین در پاکستان؛ منفعت برای ایران

+ ایران در طرح چین برای احیای 'جاده ابریشم' مشارکت می‌کند

چین نیز پیشتر در ساخت و توسعه بندر "گوادر" سرمایه‌گذاری و مشارکت کرده بود.

این بندر به طور رسمی در اواخر سال گذشته میلادی افتتاح شد.

بیشتر بخوانید: افتتاح بندر گوادر در جنوب پاکستان

موضوعات مرتبط