سه توصیه وزیر خارجه پیشین مکزیک برای مقابله با ترامپ

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هورهه کاستانیدا، می گوید زبان دیپلماتیک با دونالد ترامپ به نتیجه نمی رسد

هورهه کاستانیدا، وزیر خارجه پیشین مکزیک، معتقد است که مکزیک برای مقابله با سیاست‌های دونالد ترامپ نمی‌تواند از "زبان دیپلماتیک" استفاده کند. چرا که به گفته او آقای ترامپ تا به حال خیلی با مکزیک دیپلماتیک صحبت نکرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، از روز اول ورودش به انتخابات ریاست جمهوری برای مکزیکی‌ها شمشیر را از رو بسته بود. او در طول یک سال و نیمی که برای پیروزی در انتخابات تبلیغ می‌کرد سعی کرد بسیاری از مشکلات اقتصادی و اجتماعی آمریکا را به گردن مکزیکی تبارها و دیگر لاتین تبارهایی بیاندازد که غیرقانونی در آمریکا هستند.

او سعی می‌کرد این طور برای رای دهندگان جا بیاندازد که اگر مهاجران غیرقانونی از آمریکا اخراج شوند و اگر کارخانه‌ها به جای تولید در کشورهای دیگر از جمله مکزیک، محصولاتشان را در داخل خاک آمریکا تولید کنند، هم از جرم و جنایت کاسته می‌شود و هم اقتصاد آمریکا رونق می‌گیرد.

آقای کاستانیدا که پیش از این وزیر خارجه مکزیک بوده، حالا در دانشگاه نیویورک علوم سیاسی و مطالعات آمریکای لاتین تدریس می‌کند. در گفتگویی که با او داشتم، تاکید می‌کرد که مکزیک باید جلوی دونالد ترامپ محکم بایستد.

هرچند فعلا از عملکرد دولت مکزیک مایوس است اما امیدوار است که بالاخره مکزیکی‌ها یاد بگیرند که می‌توانند ایستادگی کنند.

او می‌گوید در بخش بزرگی از مرز بین دو کشور مکزیک و آمریکا دیوار وجود دارد اما اگر آقای ترامپ بخواهد دیوار بیشتری بین دو کشور بکشد، باز هم نمی‌تواند از ورود مهاجران به آمریکا بکاهد، فقط باعث قوی‌تر شدن قاچاقچیان می‌شود و دردسر بیشتر برای مکزیک.

برگرداندن صنایع به آمریکا: محکم سر مواضع خود بایستید

دونالد ترامپ به شرکت‌های خودروسازی آمریکا توصیه کرده که کارخانه هایشان را از مکزیک به آمریکا بازگردانند.

چندتایی از خودروسازان آمریکایی با این خواسته رئیس جمهوری منتخب موافقت کردند.

آقای ترامپ خودروسازان را تهدید کرده که اگر به تولید در مکزیک ادامه دهند، باید مبالغ هنگفتی برای گمرک بپردازند که باعث بالا رفتن قیمت محصولاتشان می‌شود.

قرارداد تجارت آزاد بین سه کشور آمریکا، کانادا و مکزیک مانع اصلی سر این کار است. این قرارداد NAFTA نام دارد و آقای ترامپ با آن مخالف است. او قول داده که قرارداد نفتا را دوباره با طرف‌های قرارداد به مذاکره بگذارد.

هورهه کاستانیدا می‌گوید مکزیک و کانادا باید "محکم" بایستاند و نه مذاکره دوباره‌ای انجام دهند و نه قرارداد جداگانه‌ای به موازات نفتا تصویب کنند.

آقای کاستانیدا می‌گوید نفتا هم مثل توافق هسته‌ای ایران، چند طرف دارد و بدون رضایت همه طرفین نمی‌توان آن را لغو کرد.

او می‌گوید اگر مکزیک و کانادا بر موضع خود بایستند، آن وقت آمریکا می‌تواند یک طرفه از این توافق بیرون برود. حتی همین خروج انقلابی به نظر آقای کاستانیدا برای مکزیک بهتر از مذاکره دوباره است: "برای اینکه مذاکره ممکن است مدتها طول بکشد و در طول مذاکره کشورهای دیگر نمی‌آیند در مکزیک سرمایه گذاری کنند."

پس فرستادن مکزیکی تبارها: شکایت کنید

آقای ترامپ منتقد سرسخت حضور مهاجران غیرقانونی مکزیکی تبار در ایالات متحده است. بسیاری از این افراد سالهاست که در آمریکا زندگی می‌کنند و فرزندانشان در این کشور به دنیا آمده و آمریکایی هستند.

اگر این افراد به مکزیک پس فرستاده شوند خانواده‌ها از هم جدا می‌افتند. از سوی دیگر آقای کاستانیدا می‌گوید که این افراد سالهاست از مکزیک دور بوده‌اند و برایشان جا افتادن در جامعه مکزیک کار ساده‌ای نیست. مخصوصا که مشکل پیدا کردن شغل دارند و امنیت در مکزیک شبیه به آمریکا نیست.

پیشنهاد آقای کاستانیدا این است که مکزیکی‌ها جنبه‌های حقوق بشری ماجرا را برجسته کنند و همزمان از سیستم قضایی آمریکا استفاده کنند و علیه این اخراج‌ها شکایت کنند.

پس فرستادن مجرمان: مدرک بخواهید که مکزیکی هستند

آقای ترامپ وعده داده که مجرمان مکزیکی را پیش از بقیه به مکزیک پس بفرستد. هرچند او توضیح نداده که میزان جرم چقدر باید باشد که افراد به خاطر آن مجبور شوند به مکزیک فرستاده شوند.

از آنجا که پیدا کردن این افراد اگر خارج از زندان باشند هم چندان کار راحتی نیست، بسیاری می‌گویند ممکن است آقای ترامپ از کسانی که هم اکنون در زندان‌های مختلف نگهداری می‌شوند شروع کند.

آقای کاستانیدا نگران است که این سیاست، منجر به افزایش خشونت در مکزیک خواهد شد. کشوری که همین الان هم با دسته‌های تبه‌کار، مشغول مبارزه است.

آقای کاستانیدا می‌گوید اگر آقای ترامپ تصمیم به چنین کاری گرفت، دولت مکزیک هم می‌تواند از آمریکا بخواهد که مدارکی نشان دهد که این افراد مکزیکی هستند. او می‌گوید: "باید از دولت آمریکا بخواهند که اول ثابت کند این افراد مکزیکی هستند و بعد آنها را به مکزیک بفرستند."

او پیش بینی می‌کند که چنین کاری برای آمریکایی‌ها راحت نباشد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
دفاع از مهاجران غیرقانونی در مقابل سیاست های دونالد ترامپ