فعال لیبیایی می‌تواند از جک استرا شکایت کند

Image caption ممکن است وزیر خارجه سابق بریتانیا ناچار باشد به اتهام‌های مطرح شده پاسخ بدهد

دیوان عالی بریتانیا حکم داده است که یک فعال سیاسی مخالف معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی، می‌تواند از جک استرا، وزیر خارجه سابق بریتانیا، در دادگاه‌های بریتانیا شکایت کند.

عبدالحکیم بلحاج می‌گوید سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا ( MI6) او را به رژیم قذافی لو داد و همین منجر به ربوده شدن آقای بلحاج و شکنجه او در لیبی شد.

دولت بریتانیا در پی آن بود که مانع از طرح شکایت آقای بلحاج شود، اما با حکم امروز دیوان عالی ممکن است وزیر خارجه سابق بریتانیا ناچار باشد به اتهام‌های مطرح شده پاسخ بدهد.

آقای بلحاج، که قبلا در گروه‌های شورشی بوده و هم اکنون در لیبی فعالیت سیاسی می‌کند، گفته که حاضر است در صورت عذرخواهی دستگاه اطلاعاتی بریتانیا و دریافت یک میلیون پوند خسارت از شکایت خود صرف نظر کند.

عبدالحکیم بلحاج از لیبی به چین گریخته بود و قصد داشت به همراه همسرش، که در آن زمان حامله بود، به بریتانیا پناهنده شود. اما او "ربوده شده" و از چین به لیبی منتقل شد. جایی که شش سال را در زندان سپری کرد و به گفته خودش تحت شکنجه قرار گرفت.

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای بلحاج، که قبلا در گروه‌های شورشی بوده هم اکنون در لیبی فعالیت سیاسی می‌کند

اسنادی که پس از سقوط حکومت معمر قذافی به دست آمده حاکی از آن است که میان دستگاه‌های اطلاعاتی بریتانیا و لیبی درباره او مکاتباتی وجود داشته است. در یکی از این اسناد مارک آلن، رئیس دایره ضدتروریسم، به یک مقام امنیتی لیبی می‌گوید بازداشت عبدالحکیم بلحاج تنها با کمک بریتانیا ممکن بوده است.

آقای بلحاج بر همین مبنا سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا و وزیر خارجه وقت را به عنوان مسئول نهایی این سازمان در شکنجه خود مسئول می‌داند و در پی شکایت از آنها بوده است.

دولت بریتانیا با این استدلال که شکنجه ادعایی آقای بلحاج در کشوری دیگر اتفاق افتاده قصد داشت مانع از طرح شکایت او در دادگاه‌های بریتانیایی شود. با حکم امروز دیوان عالی عبدالحکیم بلحاج در نهایت در دعوای حقوقی چند ساله با دولت بریتانیا پیروز شده و می‌تواند علیه وزیر خارجه سابق اقامه دعوا کند.

جک استرا می‌گوید از انتقال آقای بلحاج به لیبی اطلاع نداشته است.

موضوعات مرتبط