در خشونت‌های جنوب اسرائیل دو نفر کشته شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption هنگام اجرای حکم تخریب بین ساکنان محلی و ماموران پلیس درگیری روی داد

یک پلیس اسرائیل و یک بدوی روستانشین در جریان اعتراض‌ها بر سر تخریب روستای بدوی‌نشین در جنوب اسرائیل کشته شده‌اند.

یک عرب اسرائیلی خودرو خود را به میان ماموران پلیس راند، یکی از ماموران را کشت و شمار دیگری را زخمی کرد. راننده نیز با گلوله ماموران پلیس از پای درآمد. عفو بین‌الملل خواستار رسیدگی به انگیزه این ماجرا شده است.

این واقعه روز چهارشنبه، ۲۹ دی (۱۸ ژانویه)، در جریان تخلیه و تخریب تعدادی ساختمان روی داد که به "طور غیرمجاز" در روستای ام الحیران در جنوب این کشور ساخته شده بود. سخنگوی پلیس محلی گفته است که راننده خودرو در اثر اصابت گلوله ماموران کشته شده است. ام الحیران یک روستای عرب نشین است که ساکنان آن را بدوی‌ها تشکیل می‌دهند.

براساس این گزارش، هنگامی که ماموران پلیس برای اجرای حکم دادگاه برای تخریب ساخت و سازهای بدون مجوز به این روستا آمدند، گروهی از ساکنان محلی برای جلوگیری از اجرای حکم دست به تظاهرات زدند و تعدادی از آنان در برابر اجرای حکم مقاومت کردند. به گفته ساکنان، پلیس برای متفرق کردن معترضان و اجرای حکم به خشونت متوسل شد و حتی به شلیک گلوله جنگی هم مباددرت ورزید.

در رویارویی بین معترضان و ماموران، ایمن عوده، نماینده عرب پارلمان اسرائیل هم همراه چند تن دیگر زخمی شد و برای درمان به بیمارستان انتقال یافت. مشخص نیست که آیا ماموران پلیس مسئول زخمی شدن این نماینده پارلمان بوده‌اند یا سنگ‌هایی که معترضان به سوی پلیس پرتاب می‌کردند به او اصابت کرده است.

وی در مصاحبه با رادیو ارتش اسرائیل ماموران پلیس را به زیاده‌روی متهم کرد و گفت که هجوم آنان به مردم در پی ناکام ماندن مذاکرات برای حل و فصل این ماجرا آغاز شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption ایمن عوده که در درگیری بین پلیس و ساکنان محلی زخمی شده نخست وزیر اسرائیل را مسئول حادثه روز چهارشنبه دانسته است

این نماینده مجلس دولت را مسئول این حوادث معرفی کرد و گفت که درگیری روز چهارشنبه "نتیجه دستور مستقیم نتانیاهو [نخست وزیر] است که می‌خواهد تمامی منطقه را مشتعل کند." در مقابل، وزیر امنیت عمومی دولت اسرائیل آقای عوده را به تحریک مردم به خشونت متهم کرده و گفته است که هدف این نماینده مجلس از حضور در محل واقعه، برانگیختن احساسات خصمانه ساکنان محلی بوده است.

برادر مرد عرب که در این ماجرا کشته شد گفته است که برادرش بدون گناه به قتل رسید و شعبه عفو بین‌الملل در اسرائیل هم خواستار تحقیقات در مورد اتهام خشونت‌ورزی ماموران شده است.

شهروندان عرب اسرائیل حدود یک پنجم جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند اما از تبعیض در زمینه‌هایی مانند اشتغال و برخورداری از مسکن مناسب شکایت دارند. آنان می‌گویند که نهادهای دولتی در صدور مجوز ساختمان به آنان تعلل می‌ورزند و درنتیجه، چاره‌ای جز احداث بنا بدون مجوز ندارند.

در مقابل، ساکنان شهرک‌های یهودی‌نشین که خانه‌های خود را بدون مجوز بنا کرده‌اند در توجیه اقدام خود گاه شکایت دارند که دولت در تخریب ساخت و سازهای ایجاد شده توسط اقلیت عرب کوتاهی نشان می‌دهد.

هفته گذشته، یازده خانه در شهر قلنسوه در مرکز اسرائیل تخریب شد که اعتصاب عمومی شهروندان عرب اسرائیل را در پی داشت.

در سال های اخیر، شماری از شهروندان عرب اسرائیل در زمینه‌های سیاسی، هنری، ورزشی و قضایی به سمت‌های مهم و اعتبار و شهرت دست یافته‌اند اما برخی از شهروندان یهودی این کشور همچنان آنان را با سوء ظن می‌نگرند و معتقدند که اعراب اسرائیلی خود را بیشتر فلسطینی می‌دانند تا شهروندان اسرائیل.

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای پلیس در روستای ام الحیران
حق نشر عکس Reuters
Image caption ماموران پلیس در ام الحیران

موضوعات مرتبط