سازمان ملل از عربستان خواست منع رانندگی زنان را لغو کند

حق نشر عکس EPA
Image caption عربستان سعودی تنها کشور جهان است که زنان در آن حق رانندگی ندارند

سازمان ملل متحد از عربستان سعودی خواست تا قانون ممنوعیت رانندگی برای زنان در این کشور را لغو کند و در قانون قیمومیت مردان نیزاصلاحاتی انجام دهد.

فیلیپ آلستون، گزارشگر ویژه سازمان در زمینه فقر مفرط و حقوق بشر، امروز پنجشنبه ۱۹ ژانویه، در یک کنفرانس خبری گفت: "نگرانی من آن است که دولت در برابر خواسته‎های بخش کوچکی از اقشار محافظه‌کار جامعه تسلیم شده است."

آقای آلستون در پایان نشستی یک روزه با وزرای کابینه، فعالان اجتماعی و کارشناسان اسلامی این کشور خواستار پایان تبعیض علیه زنان شد و گفت که تنها با اجرای اصلاحات زنان می‎توانند کاملا در اقتصاد و جامعه مشارکت کنند.

فیلیپ آلستون گفت که این قوانین "مانع از پیشرفت اقتصادی و اجتماعی در کشوری شده است که دارای ذخایر غنی نفتی است و همچنین برخلاف برنامه اصلاحاتی است که این حکومت پادشاهی سال گذشته اعلام کرد."

او در ادامه گفت بعضی از جنبه‌های قانون قیمومیت مردان که بر اساس آن زنان برای کار، ازدواج، ترک کشور و بسیاری از فعالیت‎ها به اجازه خویشان مرد خود نیاز دارند نیز باید اصلاح شود.

آقای آلستون که یک کارشناس استرالیایی در رشته حقوق است می‌گوید مساله رانندگی و قانون قیمومیت با فقر مرتبط است.

به گفته او زنانی که دارای مشاغلی با حقوق پایین هستند این امکان را ندارند که برای خود راننده استخدام کنند.

آقای آلستون گفت از جیزان در جنوب غربی که فقیرترین منطقه این کشور است دیدن کرده و شاهد شرایطی بوده که "بیشتر شهروندان عربستان سعودی را شوک" خواهد کرد.

موضوعات مرتبط