تهدید به بمب‌گذاری باعث تخلیه مراکز یهودیان در سراسر آمریکا شد

تخلیه مراکز یهودیان در سراسر آمریکا، پس از تهدید به بمبگذاری حق نشر عکس @MIAMIBEACHPD

پلیس فدرال آمریکا( اف بی ای) در حال تحقیق در مورد دومین موج از تهدیدهای است که در ماه گذشته علیه مراکز متعلق به یهودیان در سراسر آمریکا صورت گرفته است.

روز گذشته چهارشنبه ۱۸ فوریه (۲۹ دی) گزارش شده که مراکز یهودیان در ۱۷ ایالت آمریکا تهدیداتی مبنی بر بمبگذاری دریافت کرده‌اند.

در تلفن‌هایی به این مراکز از آنها خواسته شده که ساختمان‌ها را تخلیه کنند، اما با جستجوی این مکان‌ها هیچ ماده منفجره‌‌ای به‌دست نیامده است.

تاکنون کسی مسئولیت این تلفن‌ها را برعهده نگرفته است.

اولین بار در نهم ماه جاری میلادی ( ده روز پیش) ۱۶ مرکز یهودیان در نه ایالت تلفن‌هایی که حاکی از بمبگذاری‌های غیرواقعی را دریافت کردند.

به گفته روزنامه اسرائیلی هاآرتص، این تلفن‌ها یا همزمان به این مراکز شده و یا از پیش ضبط شده بوده است.

این روزنامه همچنین گفته تلفن کننده از تکنولوژی تغییر صدا استفاده کرده است.

جامعه یهودیان در آمریکای شمالی که متشکل از شبکه‌ای از مراکز بهداشتی و آموزشی است، اقدام به بازنگری تمهیدات امنیتی کرده است.

اف بی آی هنوز از مظنون احتمالی مرتبط با این تهدیدها یا انگیزه‌های این اقدام اطلاعاتی نداده است.

اما دفتر اجرای قوانین با صدور بیانیه‌ای گفته است: "اف بی آی تمامی شواهد و مدارک موجود را جمع آوری کرده و اطمینان داده که در شرایطی منصفانه و رعایت بی‌طرفی به این مسئله رسیدگی خواهد شد. "

پل گلدنبرگ، مسئول شبکه امنیتی که به گروه‌های یهودی در مورد مسائل امنیتی مشورت می‌دهد، میزان این تهدیدات را تکان دهنده توصیف کرده است.

آقای گلدنبرگ گفته است: "افراد و یا گروه‌هایی در تلاشند تا زندگی روزانه را دچار اختلال کنند. ما این مراکز را به دلیل این تهدیدات تعطیل نخواهیم کرد."