ارتش سنگال وارد گامبیا شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید گامبیا در سنگال

ارتش سنگال برای پشتیبانی از آداما بارو، نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری گامبیا، وارد خاک این کشور شده است. یحیی جامع حاضر به کناره‌گیری از قدرت نیست و آقای بارو در سفارت گامبیا در سنگال سوگند یاد کرده است.

او در مراسم تحلیف خود به نظامیان گامبیا دستور داد در پادگان‌هایشان بمانند.

اغلب کشورها آداما بارو را به عنوان پیروز انتخابات و رئیس جمهور جدید به رسمیت می‌شناسند، اما پارلمان گامبیا حامی یحیی جامع است و با مصوبه‌ای ریاست جمهوری او را تا سه ماه دیگر تمدید کرده است.

رهبران کشورهای غرب آفریقا از آقای جامع خواسته‌اند قدرت را تحویل دهد وگرنه در برکناری او به زور متوسل می‌شوند. سازمان ملل نیز حمایت آنها از آداما بارو را تایید کرده است.

یحیی جامع یک هفته پس از پذیرش شکست در انتخابات گفت "حوادث غیرعادی" در رای‌گیری رخ داده و انتخابات باید دوباره برگزار شود.

آداما بارو به نمایندگی از ائتلافی از هفت حزب مخالف در انتخابات شرکت کرد و تنها به دلیل بازداشت تقریبا تمام رهبران مخالف دولت به رقیب اصلی آقای جامع تبدیل شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption ارتش سنگال جزو زبده‌ترین نیروهای نظامی غرب آفریقا است

آقای جامع پس از کودتایی در سال ۱۹۹۴ به قدرت رسید و ۲۲ سال کنترل را در گامبیا در دست داشت.

دولت سنگال به آقای جامع تا نیمه شب وقت داده بود تا از قدرت کناره گیری کند. نیجریه هم واحدهای نیروی هوایی خود را برای حمایت از دخالت نظامی احتمالی علیه گامبیا به سنگال فرستاده است.

حق نشر عکس Reuters/AFP
Image caption یحیی جامع (راست) آداما بارو (چپ)

موضوعات مرتبط