بحران روهینگیا در میانمار؛ نخست‌وزیر مالزی می‌گوید کشور‌های اسلامی باید اقدام کنند

روهینگیا حق نشر عکس MUNIR UZ ZAMAN/AFP
Image caption از ماه اکتبر ده ها هزار نفر روهینگیا به اردوگاه های پناهندگان در بنگلادش گریخته اند

نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی، از کشورهای اسلامی خواسته است ابتکار اقدام بینالمللی در رابطه با وضع اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار (برمه) را به دست بگیرند.

او این مطلب را در سخنرانی‌اش به مناسبت افتتاح نشست کشورهای سازمان همکاری‌های اسلامی (او آی سی) در کوالالامپور بیان داشته است.

سازمان کنفرانس اسلامی شامل ۵۷ کشور مسلمان می‌شود.

این سازمان با برگزاری نشست اضطراری آنچه را بحران انسانی برای اقلیت مسلمان میانمار می‌داند، بررسی می کند.

حدود ۶۵ هزار مسلمانان روهینگیا پس از آن که سربازان میانمار ماه اکتبر در ایالت راخین عملیات ضد تروریستی را آغاز کردند از این کشور گریخته اند.

با توصیف این وضعیت به عنوان "عامل نگرانی بزرگ و نیازمند اقدام فوری" آقای نجیب گفت: "تعداد بسیار زیادی از مردم جان خود را در میانمار از دست داده‌اند. بسیاری از رنج به طور وحشتناکی جان داده‌اند و کسانی که در شرایطی بسیار بد زندگی می کردند ظلم و ستم غیرقابل بیانی را یا شاهد بوده‌اند و یا تحمل کرده‌اند. این خود دلیلی است که ما نمی توانیم سکوت کنیم."

او گفته است این وضعیت همچنین تهدید به ایجاد "مامن جدیدی برای گروه های تروریستی" می‌کند چرا که "عناصرتندرو می‌توانند نفوذ کنند و احتمالا باعث افراطی شدن این جامعه مظلوم شوند."

در ایالت راخین چه می گذرد؟

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هزاران نفر از روهینگیا مجبور به زندگی در اردوگاه شده اند، بسیاری از آن ها سال ها است در اردوگاه ها به سر می برند

پس از حملات مرگبار به نیروهای امنیتی در منطقه مانگدو در ماه اکتبر سال گذشته میلادی مقامات میانمار عملیات ضد شورش در منطقه را آغاز کردند. منتقدان دولت میانمار می‌گویند این عملیات همراه با کشتار گسترده، تجاوز و تخریب روستاهای روهینگیا بوده است.

دولت میانمار این اتهامات را رد کرده و گفته است مسلمانان روهینگیا برای جلب توجه بین‌المللی خانه‌های خود را به آتش کشیده‌اند.

همچنین دولت میانمار از ورود سازمانهای غیردولتی و رسانه‌های بین‌المللی، از جمله بی بی سی به منطقه برای تحقیق ادعاهای مطرح شده جلوگیری کرده است.

نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی در سخنرانی خود در اجلاس کنفرانس اسلامی از دولت میانمار خواسته است برای ورود کمک‌های بشردوستانه اجازه دهد.

آنگ سان سوچی، از رهبران میانمار قبلا از جامعه بین‌المللی خواسته بود برای رسیدگی به این مسئله فرصت بیشتری به دولت داده شود.

روهینگیا کیستند؟

کوفی عنان، دبیر کل پیشین سازمان ملل متحد پس از سفر به ایالت راخین گفته بود که او خشونت علیه روهینگیارا "نسل کشی" توصیف نمی‌کند. اما جان ماک کیسیک، یک مقام ارشد از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ماه نوامبر به بی بی سی گفت میانمار به دنبال پاکسازی قومی اقلیت مسلمان در قلمرو خود است.

اقلیت قومی مسلمان روهینگیا که شمارشان یک میلیون نفر برآورد می‌شود توسط بسیاری در میانمار، با جمعیت اکثرا بودایی، مهاجران غیرقانونی که از بنگلادش به آنجا رفته‌اند شناخته می‌شوند.

دولت میانمار حق شهروندی برای مسلمانان روهینگیا را رد می‌کند.

خشونت‌های اجتماعی در ایالت راخین در سال ۲۰۱۲ ده‌ها کشته برجای گذاشت و باعث آوارگی بیش از صد هزار نفر شد. بسیاری از آوارگان هنوز در اردوگاه‌های فرسوده به سر می‌برند.

آنها با تبعیض گسترده و بدرفتاری رو به رو هستند.

تخمین زده می‌شود صدها هزار نفر از این آوارگان بدون مدارک در بنگلادش زندگی می‌کنند، که طی چندین دهه از میانمار فرار کرده‌اند.

بنگلادش می گوید حدود در دو ماه اخیر ۵۰ هزار نفر از مرز این کشور عبور کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

+ میانمار می‌گوید مدارکی در باره نسل‌کشی مسلمانان روهینگیا پیدا نکرده است

+ سازمان عفو بین‌الملل نظامیان میانمار را به 'جنایت علیه بشریت' متهم کرد

+ مالزی میانمار را به 'پاکسازی قومی' مسلمانان متهم کرد

موضوعات مرتبط