ضرب الاجل کشورهای آفریقایی به رئیس جمهوری گامبیا تمدید شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption یحیی جامع از قبول نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اجتناب کرده و همچنان خود را رئیس جمهوری گامبیا می‌داند

کشورهای آفریقایی به یحیی جامع، رئیس جمهوری گامبیا تا ساعت دوازده جمعه، ١ بهمن (٢٠ ژانویه)، مهلت داده‌اند از این سمت کناره‌گیری کند و از کشور خارج شود.

این ضرب الاجل در حالی داده شده که واحدهای نظامی کشورهای عضو جامعه اقتصادی غرب آفریقا - اکواس - به منظور برکنار کردن یحیی جامع وارد خاک گامبیا شده و به گفته مارسل آلن دوسوزا، رئیس اکواس، مقاومتی در برابر آنها دیده نشده است. آقای دوسوزا افزوده است که اگر یحیی جامع تا ساعت دوازده به وقت محلی رسما کناره‌گیری خود را اعلام نکند، واحدهای اعزامی به بانجول، پایتخت گامبیا، او را برکنار خواهند کرد.

انتخابات ریاست جمهوری گامبیا روز ١١ دسامبر برگزار شد و نتیجه شمارش آرا نشان داد که آداما بارو، نامزد ائتلاف مخالفان، برنده انتخابات شده است. اگرچه یحیی جامع در ابتدا نتیجه انتخابات را پذیرفت، اما بعدا گفت که در انتخابات تقلب شده و لازم است رای‌گیری تکرار شود. پارلمان گامبیا، که نمایندگان آن از آقای جامع حمایت می‌کنند، رای داده که دوره ریاست جمهوری وی به مدت سه ماه تمدید شود.

کشورهای عضو اکواس نتیجه انتخابات را به عنوان ابراز نظر مردم گامبیا پذیرفته‌اند و روز پنجشنبه، مراسم تحلیف برنده انتخابات در سفارت گامبیا در پایتخت سنگال برگزار شد. این کشورها از یحیی جامع خواستند که فورا قدرت را به رئیس جمهوری منتخب واگذار کند.

تا کنون عملیات نظامی نیروهای اعزامی به شلیک چند گلوله هوایی منحصر بوده اما آقای دوسوزا گفته است که به هرحال، ادامه زمامداری یحیی جامع "ابدا مطرح نیست."

حق نشر عکس AFP
Image caption آدامو بارو در سفارت گامبیا در سنگال مراسم تحلیف را به جا آورد و رسما به عنوان رئیس جمهوری گامبیا شناسایی شد

برخی از اعضای سواس با مداخله نظامی برای حل بحران سیاسی مخالفت کرده و تاکید داشته اند که باید از طریق مذاکره یحیی جامع را وادار به کناره‌گیری کرد.

با افزایش احتمال مداخله نظامی خارجی، کشورهای غربی شهروندان خود را از گامبیا خارج کرده‌اند.

گامبیا در سواحل اقیانوس اطلس در غرب قاره آفریقا واقع شده و از نظر مساحت، کوچکترین کشور آفریقایی است. جمعیت این کشور حدود یک میلیون و نهصد هزار نفر است و حدود ٩٠ درصد مردم این کشور مسلمان و بقیه مسیحی یا پیرو آئین‌های بومی هستند. این کشور در سال ١٩٦٥ استقلال خود از بریتانیا را کسب کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption نظامیان سنگالی عضو نیروهای اعزامی اکواس در بانجول - به جامع تا ظهر جمعه مهلت داده شده از مقام خود کناره‌گیری کند

بحیی جامع، که ٥١ ساله است، در سال ١٩٩٤در راس گروهی از افسران جوان ارتش دست به کودتا زد و در نخستین انتخابات ریاست جمهوری پس از کودتا در سال ١٩٦٦ به عنوان رهبر حزب تازه تاسیس "اتحاد برای بازیابی و بازسازی" به پیروزی ریسد هر چند ناظران خارجی نسبت به سلامت این انتخابات ابراز تردید کردند.

وی در انتخابات سال ٢٠٠١، که "نسبتا منصفانه" توصیف شد بار دیگر با اکثریت اندک آرا به پیروزی رسید اما نحوه پیروزی او در انتخابات سال‌های ٢٠٠٦ و ٢٠١١، که به گفته منابع دولتی، حاکی از "حمایت گسترده مردم از نظام حکومتی و رئیس جمهوری بود" سئوال برانگیز بوده است. یحیی جامع در سال ٢٠١٥ رسما نام گامبیا را به "جمهوری اسلامی گامبیا" تغییر داد.

حق نشر عکس Mehr
Image caption یحیی جامع روابط دوستانه‌ای با جمهوری اسلامی داشت

پیش از آن، یحیی جامع هم بر ماهیت مذهبی حکومت خود تاکید می‌نهاده و این نظر را ترویج می‌کرد که خداوند او را برای خدمت به خود و مردم گامبیا برگزیده و حکومت کردن برای او جنبه تکلیف الهی دارد. یحیی جامع توجه به فرائض و مقررات اسلامی را برای سعادت مردم گامبیا ضروری دانسته و به ویژه سختگیری علیه همجنس‌گرایان را مورد توجه قرار داده است.

در دهه گذشته میلادی، بین گامبیا و جمهوری اسلامی ایران روابط نزدیکی برقرار شد و در سفر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری وقت ایران به گامبیا، یک رشته توافقنامه‌های همکاری بین دو کشور به امضا رسید. با اینهمه، در سال ٢٠١٠، دولت گامبیا ظاهرا به خاطر ناخرسندی از ماجرای ارسال اسلحه از ایران به نیجریه، روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع کرد.

گروه‌های مدافع حقوق بشر دولت گامبیا را به نقض حقوق بشر متهم کرده‌اند اما رهبر گامبیا تاکید داشته است که خواست خدا و اراده اکثریت مردم این کشور را اجرا می‌کند و مخالفان خود و کشورهای غربی را به خصومت با دولت و ملت گامبیا متهم کرده است.

موضوعات مرتبط