دونالد ترامپ چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا شد

ترامپ و همسرش بخشی از مسیر به سوی کاخ سفید را پیاده می روند حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ و همسرش بخشی از مسیر به سوی کاخ سفید را پیاده می روند

دونالد ترامپ پس از ادای سوگند، امروز جمعه ۲۰ ژانویه (اول بهمن) رسما به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا قدرت را در دست گرفت. او به عنوان رئیس جمهور تازه آمریکا جای باراک اوباما را می‌گیرد که در هشت سال گذشته ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده داشت.

او پس از طی کردن خیابان پنسیلوانیا که بخشی از آن با پای پیاده بود اکنون وارد کاخ سفید شده است.

در مراسم تحلیف بسیاری از سیاستمداران از جمله چهره‌های ارشد دموکرات و جمهوری‌خواه در کنگره حضور داشتند و آقای ترامپ را تا جایگاه ادای سوگند همراهی کردند.

ابتدا مایک پنس رسما به عنوان معاون اول رئیس جمهور آمریکا سوگند یاد کرد. او سوگند خورد که از قانون اساسی آمریکا در برابر "دشمنان خارجی و داخلی" محافظت کند.

سپس آقای ترامپ سوگند خورد. او در ادامه مراسم در اظهاراتی از روسای جمهور سابق آمریکا که در مراسم حضور داشتند و به ویژه از باراک و میشل اوباما، تشکر و قدردانی کرد.

او در ادامه با تاکید بر ضرورت حفظ شغل‌ها، مرزها و رویاهای آمریکا گفت: "دوباره می‌بریم. طوری که آمریکا تا به حال نبرده است."

آقای ترامپ گفت روز آغاز ریاست جمهوری‌اش به عنوان روزی در یادها خواهد ماند که مردم آمریکا "دوباره" بر سرنوشت خود حاکم می‌شوند.

رئیس جمهور جدید آمریکا گفت: "این لحظه‌ای است که به مردم آمریکا تعلق دارد. آمریکا را با دستان آمریکایی و کارگر آمریکایی می‌سازیم."

آقای ترامپ سخنرانی خود را با تکرار شعارش که "عظمت را دوباره به آمریکا برمی‌گردانیم" تمام کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هنگام ادای سوگند، خانواده آقای ترامپ و چهره‌های ارشد دموکرات و جمهوری‌خواه در کنگره کنار و پشت سر او ایستاده بودند

برگزاری تظاهرات

مراسم تحلیف ریاست جمهوری در میان تدابیر امنیتی شدید برگزار شد.

همزمان با برگزاری مراسم تحلیف دونالد ترامپ، در واشنگتن گروهی از معترضان به ریاست جمهوری او اقدام به برگزاری تظاهرات کردند.

ماموران امنیتی با گروهی از معترضان که لباس‌های سیاه به تن داشتند درگیر شدند. بعضی از معترضان شیشه‌های ساختمان‌ها را شکسته و سطل‌های زباله را از جا کندند.

پلیس و نیروهای امنیتی نیز با استفاده از باتوم و اسپری تلاش کردند تظاهرکنندگان را متفرق کنند.

سناتور دمکرات کلر مکسکیل به تندی از تظاهرکنندگانی که در اطراف واشنگتن خساراتی به بار آورنده اند انتقاد کرده است.

او در توییتی نوشت: "هیچ چیزی غیرآمریکایی تر از تظاهرکنندگانی نیست که صلح آمیز رفتار نمی کنند - زننده است."

او با اشاره به درک "خشم و نگرانی معترضان" افزود: "اما به اعتقاد من کار درست تظاهرات صلح آمیز است."

اولین دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در حالی آغاز می شود که از ابتدا روند دستیابی او به این سمت با حاشیه و جنجال‌های بسیاری همراه بوده است.

بیشتر بخوانید:

+ لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ

+ چه کسانی در مراسم تحلیف ترامپ شرکت نمی‌کنند؟

+ آلبوم عکس: تدارک مراسم تحلیف ترامپ و اعتراض در شهرهای جهان

+ پایتخت آمریکا بعد انتخاب ترامپ؛ روز خشم زنان

دونالد ترامپ میلیاردر اهل نیویورک مبارزات انتخاباتی خود را رسما از ۱۶ ژوئن ۲۰۱۵ آغاز کرد و تقریبا یک سال پس از آن در ماه ژوئیه ۲۰۱۶ در جریان گردهمایی ملی حزب جمهوری خواه در شهر کلیولند ایالت اوهایو نامزدی حزب دموکرات را به دست آورد.

حق نشر عکس Getty Images

وقتی دونالد ترامپ قصد خود برای نامزدی حزب جمهوری‌خواه را اعلام کرد، بسیاری آن را جوک خواندند. اما دیری نگذشت که او بر خلاف تمام انتظارها در انتخابات آمریکا پیروز شد.

یک جنجال پس از دیگری

از زمان انتخاب او در ۸ نوامبر ۲۰۱۶ این تاجر اهل نیویورک سیاست آمریکا را متحول کرده است و با آنکه با اذعان خودش یک سیاستمدار نیست به بلندپایه‌ترین مقام سیاسی آمریکا دست یافت.

آقای ترامپ در شعارهای مبارزاتی خود از وعده بیرون راندن مهاجران غیرمجاز تا "کسانی که به نام اسلام دست به حملات تروریستی می‌زنند" یا کشیدن دیوار مرزی بین مکزیک و آمریکا، هوادارن زیادی را به خود جذب کرد و در عین حال انتقادهای تند بسیاری را برانگیخته است.

سپس ادعای شماری از زنان در گفت‌وگو با رسانه‌های آمریکا، که گفتند آقای ترامپ در زمان‌هایی با آنان بدرفتاری کرده و آنها را با قصد جنسی لمس کرده است، رئیس جمهور آمریکا را با جنجال‌های جدیدی مواجه کرد.

در پی انتشار این اخبار فعالان زن در شبکه‌های اجتماعی به انتشار پیام‎هایی در مخالفت با مواضع "زن ستیز" دونالد ترامپ پرداختند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در چند شهر آمریکا تظاهراتی علیه ترامپ برگزار شده است

به تدریج از طریق همین شبکه‌های اجتماعی و به منظور از دفاع از حقوق زنان تظاهراتی سازمان یافت که قرار است فردا (شنبه ۲۱ ژانویه)، یک روز پس از مراسم تحلیف ریاست جمهوری، در واشنگتن برگزار شود.

از طرفی دیگر ماجرای هکرهای روسی گریبانگیر رئیس جمهوری جدید آمریکا شد. به گفته مقامات دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق، هکرهای وابسته به دولت روسیه با هدف تاثیرگذاری بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، ایمیل‌های حزب دموکرات را هک کردند.

دولت روسیه این اتهام را رد کرد و طرفداران آقای ترامپ پیش از این گفته بودند که حزب دموکرات با طرح حمایت روسیه از مبارزات انتخاباتی او، در صدد تضعیف "مشروعیت" نتیجه انتخابات بوده‌اند.

آقای ترامپ نیز در واکنش در یک متن توئیتری به صحت اتهام دخالت هکرهای روسی در جریان انتخابات ریاست جمهوری ابراز تردید کرد.

در روزهای اخیر نیز خبر تحریم شمار زیادی از نمایندگان دموکرات در صدر اول خبرهای واقع شد.

انگیزه اکثر این نمایندگان برای عدم حضور در مراسم تحلیف چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا به خصومتی برمی‌گردد که چندی پیش بین رئیس‌جمهور منتخب و جان لوئیس، نماینده کنگره و از فعالان حقوق مدنی در گرفت.

هفته پیش آقای لوئیس که از رهبران جنبش مدنی سیاهان در دهه ۱۹۶۰ است، با نامشروع خواندن پیروزی آقای ترامپ به دلیل دخالت روسیه در انتخابات، آغازکننده جنجال تازه‌ای شد.

همزمان دو طومار تازه در وبسایت کاخ سفید ظاهر شده است: یکی خواهان "انتشار فوری فرم های کامل مالیاتی" دونالد ترامپ می شود و دیگری می گوید که رئیس جمهور باید "دارایی های مالی اش را بفروشد یا در یک صندوق "واقعا کور" قرار دهد. صندوق کور یعنی او نخواهد دانست سرمایه اش کجاست.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خداحافظی اوباما با قدرت