روز بزرگ دونالد ترامپ: چه کسانی برنامه اجرا می‌کنند؟

چه کسانی برنامه اجرا می‌کنند؟ حق نشر عکس AP
Image caption مراسم تحلیف با کنسرت "احیای عظمت آمریکا" بر پله‌های بنای یادبود لینکلن در واشنگتن آغاز شد

اگرچه تعداد بسیاری از چهره‌های نامدار دعوت دونالد ترامپ را رد کرده‌اند، اما او ستاره‌های بسیاری را برای مراسم رسمی تحلیفش گرد هم آورده است. ولی ستاره‌های دیگری در برنامه‌های جایگزین و مخالف ترامپ ظاهر می‌شوند.

مراسم خوش‌آمدگویی

مراسم مربوط به تحلیف رئیس جمهور جدید آمریکا از روز گذشته پنج شنبه ۱۹ ژانویه( ۳۰ دی) شروع شده است. قرار است امروز مراسم رسمی سوگند دونالد ترامپ و معاون او برگزار شود.

در مراسم روزگذشته کنسرت "احیای عظمت آمریکا" بر پله‌های بنای یادبود لینکلن در واشنگتن دی‌سی به عنوان بخشی از مراسم خوش‌آمدگویی اجرا شد.

این برنامه شامل اجرای گروه راک تری دورز داون( Three doors down) بود که دو آلبوم آنها تاکنون در صدر جدول پرفروش‌ترین‌های آمریکا بوده است.

حق نشر عکس DAVID J. PHILLIP
Image caption توبی کیث، خواننده‌ی سبک کانتری

توبی کیث، خواننده‌ سبک کانتری هم از جمله خوانندگانی بود که روز گذشته به اجرای برنامه پرداخت.

او در بیانیه‌ای در مورد تصمیمش به اجرای برنامه گفت: "من به خاطر اجرای برنامه برای کشور یا ارتش‌مان عذرخواهی نمی‌کنم. من در مناسبت‌هایی برای بوش و اوباما، رییس‌جمهورهای قبلی، و در بیش از ۲۰۰ برنامه‌ سرگرمی در عراق و افغانستان برای سازمان‌های خدمات ایالات متحده برنامه اجرا کرده‌ام".

حق نشر عکس AP
Image caption جان وُیت، برنده اسکار گفت که آقای ترامپ "پاسخی برای مشکلات ماست" و "ملت ما را نجات خواهد داد"

جان وُیت،بازیگر برنده اسکار، هم در این مراسم حضور داشت. او در مدت مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری، آقای ترامپ را تأیید کرد و گفت آقای ترامپ "پاسخی برای مشکلات ماست و ملت ما را نجات خواهد داد".

حق نشر عکس Getty Images
Image caption راوی‌درامز دی‌جی آمریکایی-هندی هم برنامه‌های سرگرم‌کننده اجرا می‌کند

راوی‌درامز، دی‌جی آمریکایی-هندی هم برنامه‌های سرگرم‌کننده ای اجرا کرد. او گفت در ابتدا که از او درخواست شد برنامه اجرا کند مردد بود. "اما با پدرم حرف زدم و او گفت این افتخار بزرگی است. پدر من با ۸ دلار و یک بلیت یک‌طرفه از هند به آمریکا آمد تا رؤیای آمریکایی را دنبال کند. این همان رؤیاست!"

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جنیفر هالیدی ستاره‌ دریم‌گرلز

اما هرچند جنیفر هالیدی ستاره‌ دریم‌گرلز به عنوان یکی از اجراکنندگان در کنسرت اعلام شده بود، اما پس از واکنش‌های بسیار منفی او تصمیم گرفت از اجرای برنامه انصراف بدهد.

او می‌گوید:‌ "بیدار شدم و انگار تمام چیزهای وحشتناک در توییتر و اینستاگرامم بود. من زندگی تقریبا دنجی دارم. تقریبا با خودم مشغول هستم. شما در خبرها نیستید و ناگهان یک روز صبح بیدار می‌شوید و همه از شما متنفر هستند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جکی ایوانچوی ۱۶ ساله افتخار خواندن سرود ملی مراسم اصلی تحلیف را در روز جمعه دارد

مراسم ادای سوگند

افتخار خواندن سرود ملی در طول خود مراسم اصلی تحلیف در روز جمعه نصیب جکی ایوانچوی ۱۶ ساله شده است که در برنامه‌ تلویزیونی امریکن آیدل سال ۲۰۱۰ دوم شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سم مور، از زوج افسانه‌ای سم و دِیو

مراسم جشن رسمی

سم مور، از زوج افسانه‌ای سم و دِیو، گرداننده‌ اصلی برنامه‌ی "رهایی و آزادی: مراسم جشن رسمی تحلیف ریاست‌جمهوری" خواهد بود.

او می‌گوید: "من از شرکت‌کنندگان در جنبش حقوق مدنی بودم و تغییرات و پیشرفت‌های مثبت بسیاری را در ۸۱ سال زندگی‌ام در این کشور فوق‌العاده دیده‌ام، اما می‌دانم ما باید همه دست به دست هم دهیم و با رییس‌جمهور جدید همکاری کنیم."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروه رادیو سیتی راکتس

گروه رادیو سیتی راکتس هم به مراسم جشن رسمی حال و هوای دیگری خواهند داد - هرچند این تصمیم بین بعضی افراد گروه بهت و حیرت ایجاد کرد.

اجراکنندگان دیگر مراسم جشن شامل تیم راشلو و گروه بزرگ او، سیلوئتس، پلیکان‌۲۱۲، پیانو گایز، سیرک ۱۹۰۳، کش اولسون، لکسی واکر و ارین بوهیم خواهند بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سولانژ نولز

جایگزین‌ها

جایگزین‌هایی برای مراسم جشن رسمی وجود دارند - مراسم جشن صلح، برای فعالان لیبرال، سولانژ نولز را معرفی کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اسپرانزا اسپالدینگ موسیقی‌دان برنده‌ی جایزه‌ی گرمی

اسپرانزا اسپالدینگ موسیقدان برنده جایزه گرمی هم در مراسم جشن صلح در واشنگتن هنرنمایی خواهد کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروه راکِ آدیوسلیو پس از یازده سال در مراسم جشن ضد تحلیف در لس‌آنجلس اجرا خواهند داشت

گروه راکِ آدیوسلیو اولین کنسرت‌شان را پس از ۱۱ سال در مراسم جشنی در مخالفت با تحلیف در لس‌آنجلس که توسط گروه تلفیقی راک/هیپ‌هاپ Prophets of Rage سازماندهی شده در روز جمعه اجرا خواهند کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جکسون براون، موسیقیدان کهنه‌کار سبک راک

جکسون براون، موسیقیدان کهنه‌کار سبک راک - که در ابتدا از برنی سندرز نامزد دموکرات ریاست‌جمهوری حمایت کرده بود - در همان رویداد مخالفت با تحلیف موسیقی اجرا خواهد کرد.