دونالد ترامپ امروز چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا می‌شود

دونالد ترامپ حق نشر عکس Reuters

دونالد ترامپ امروز ۲۰ ژانویه رسما به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، سوگند می‌خورد.

آقای ترامپ در انتخابات ماه نوامبر سال گذشته میلادی توانست در نهایت و بر خلاف انتظار بسیاری رقیب دموکرات خود هیلاری کلینتون را شکست دهد.

براساس گزارش‌ها صدها هزار نفر از هواداران آقای ترامپ به واشنگتن دی سی سفر کرده‌اند تا در مراسم تحلف وی شرکت کنند. برخی گزارش‌ها تعداد شرکت‌کنندگان را حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار نفر تخمین زده اند؛ اگرچه مشخص نیست که چه تعداد از این افراد ممکن است از هواداران آقای ترامپ و چه تعدادی از جمله مخالفان او باشند.

هزاران پلیس برای اجرای این مراسم آماده شده‌اند و کیلومترها ریل گارد محافظ در دو طرف خیابانهای انجام مراسم برای کنترل تجمع‌کنندگان قرار داده شده است.

بیشتر بخوانید:

+ در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری آمریکا چه می‌گذرد؟

+ خبرها و گزارش‌ها درباره انتخابات آمریکا

رئیس جمهوری منتخب آمریکا، شب گذشته ۱۹ ژانویه (۲۹ دی) در مراسمی و در آستانه مراسم تحلیف خود طی نطقی در واشنگتن وعده داد که بین مردم کشورش اتحاد ایجاد و عظمت به باور وی "از دست رفته ایالات متحده را احیا کند." آقای ترامپ در بنای یادبود آبراهام لینکلن در کنسرت هوادارانش که تحت عنوان"عظمت آمریکا را احیا کنید"، سخن می‌گفت همچنین وعده اجرای اصلاحات و تغییرات اساسی داد.

"احیای عظمت آمریکا" یکی از شعارهای مهم آقای ترامپ در مبارزات انتخاباتی ۲۰۱۶ بود.

دونالد ترامپ گفت: "ما این کشور را متحد خواهیم کرد." او در مورد سیاستمداران آمریکایی گفت: "آنها خیلی از ما را فراموش کرده بودند. در کارزار انتخاباتی، من این افراد را مردان و زنان فراموش شده خواندم. شما دیگر فراموش شده نیستید."

مراسم تحلیف امروز جمعه ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) ساعت ۱۴:۳۰ به وقت گرینویچ (شش بعدازظهر تهران) آغاز می‌شود.

براساس گزارشها ساعت ۱۶:۳۰ به وقت گرینویچ (هشت شب تهران) سخنان افتتاحیه انجام و به دنبال آن ادای سوگند مایک پنس معاون آقای ترامپ توسط قاضی دیوان عالی انجام می شود.

حدود نیم ساعت بعد در ساعت ۱۷:۰۰ به وقت گرینویچ (هشت و نیم شب تهران)، آقای ترامپ توسط جان رابرتس قاضی ارشد آمریکا سوگند داده می‌شود.

گزارشها حاکیست که در مراسم تحلیف تعدادی از روسای جمهوری سابق آمریکا به همراه همسرانشان و همچنین رقبای انتخاباتی آقای ترامپ در مبارزات انتخاباتی، شرکت می‌کنند.

جورج بوش پدر که ۹۲ ساله است و در حال حاضر به علت مشکلات تنفسی در بیمارستان بستری است و همسرش در این مراسم شرکت نخواهند کرد.

تعدادی از اعضای کنگره نیز در مراسم تحلیف شرکت می‌کنند اگرچه گزارش شده است که بیش از ۵۰ نفر از اعضای مجلس نمایندگان شرکت در این مراسم را تحریم کرده‌اند.