چه کسانی در مراسم تحلیف ترامپ شرکت نمی‌کنند؟

ترامپ حق نشر عکس @REALDONALDTRUMP
Image caption آقای ترامپ تصویرش را با این توضیح توییت کرد: "در حال نوشتن متن سخنرانی تحلیف در کاخ سفید"

تعداد قابل توجهی از قانونگذاران دموکرات گفته‌اند که مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب، دونالد ترامپ را تحریم می‌کنند.

بیش از ۵۰ نماینده دموکرات تایید کرده‌اند که از شرکت در مراسم سوگند آقای ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا سر باز می‌زنند.

علت بایکوت چیست؟

انگیزه اکثر بایکوت‌‍کنندگان به خصومتی برمی‌گردد که چندی پیش بین رئیس‌جمهور منتخب و جان لوئیس، نماینده کنگره و از فعالان حقوق مدنی در گرفت.

جمعه پیش، آقای لوئیس که از رهبران جنبش مدنی سیاهان در دهه ۱۹۶۰ است، با نامشروع خواندن پیروزی آقای ترامپ به دلیل دخالت روسیه در انتخابات، آغازکننده جنجال تازه‌ای شد.

+لحظه به لحظه با مراسم تحلیف ترامپ

+روز بزرگ دونالد ترامپ: چه کسانی برنامه اجرا می‌کنند؟

+در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری آمریکا چه می‌گذرد؟

رئیس‌جمهور منتخب نیز در واکنش به این نماینده ایالات جورجیا، در توییترش به تندی به او تاخت و متهمش کرد که "فقط حرف می‌زند و حرف می‌زند؛ بدون انجام عمل و بدون نتیجه گرفتن".

این مجادله، سبب ایجاد موج تازه‌ای از اعتراضات شد و به دنبال آن، چدین تن از اعضای کنگره اعلام کردند که در مراسم شرکت نخواهند کرد.

اما آن اعتراضات، رئیس‌جمهور منتخب را متوقف نکرد.

در مقابل، او در یک توییت، صحت ادعای آقای لوئیس را مبنی بر اینکه از سال ۱۹۸۷ تا به اکنون، این اولین مراسمی است که در آن حضور پیدا نمی‌کند، زیر سوال برد.

او با در گیومه قرار دادن عبارت "نادرست (یا دروغ)" گفت که آقای لوئیس همین برخورد را با مراسم تحلیف جرج دبلیو بوش نیز در سال ۲۰۰۱ داشته است.

دفتر آقای لوئیس، تایید کرد که او در مراسم آقای بوش حضور پیدا نکرده بود.