میلیون‌ها نفر علیه ترامپ تظاهرات کردند

حق نشر عکس EPA
Image caption تخمین زده شده که نیم میلیون نفر در واشنگتن به خیابان آمدند

میلیون‌ها نفر از مخالفان دونالد ترامپ روز شنبه و در اولین روز کاری آقای ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا در شهرهای مختلف آمریکا و جهان علیه او تظاهرات کردند.

خود دونالد ترامپ در اولین روز کاری‌اش به مقر سازمان سیا رفت و گفت که "۱۰۰۰ درصد" از این سازمان پشتیبانی می‌کند. تصور می‌شد گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا از دخالت ادعایی روسیه به نفع آقای ترامپ به تقابل او و برخی از این نهادها منجر شده است.

آقای ترامپ امروز از رسانه‌ها برای "بی صداقتی در گزارش جمعیت مراسم تحلیف" انتقاد کرد. او درباره تظاهرات اعتراضی روز شنبه چیزی نگفت.

برآورد می‌شود که در واشنگتن، پایتخت آمریکا، جمعیتی حدود نیم میلیون نفر تجمع کردند، جمعیتی که بنا به اغلب برآوردها از تعداد حاضران در مراسم تحلیف آقای ترامپ هم بیشتر بود.

راهپیمایی واشنگتن یکی از بیش از ۶۰۰ راهپیمایی برگزار شده بود و در بسیاری از آنها جمعیتی بیش از پیش‌بینی‌ها شرکت کرد.

هدف اصلی تجمع‌های امروز برجسته کردن مسائل زنان بود که به عقیده برگزارکنندگان با ریاست جمهوری دونالد ترامپ به مخاطره افتاده است.

آقای ترامپ اظهار نظرهایی جنجالی درباره زنان کرده و از جمله نواری از صحبت‌های او در سال ۲۰۰۵ پخش شده که می‌گوید چون ستاره‌ای مشهور است هر کاری دلش بخواهد با زنان می‌کند و حتی می‌تواند اندام جنسی آنها را بگیرد.

'اکثریت با ماست'

معترضان روز شنبه در مسیر راهیپمایی به سوی بنای یادبود جورج واشنگتن به خیابان ها سرازیر شدند. چهره‌های شناخته شده‌ای چون اسکارلت یوهانسون، امریکا فررا، اشلی جود، گلوریا استینم و مایکل مور کارگردان سینما در میان سخنرانان بودند.

حق نشر عکس Getty

مایکل مور کارگردان منتقد آمریکایی در سخنرانی خود در واشنگتن با پاره کردن نسخه ای از روزنامه واشنگتن پست گفت: "این تیتر نوشته ترامپ قدرت را در دست گرفت. فکر نکنم این طور باشد. قدرت اینجا است. اکثریت مردم آمریکا اینجا هستند. ما اکثریتیم."

در انتخابات ریاست جمهوری هیلاری کلینتون اکثریت آرا را به دست آورد اما نظام انتخاباتی آمریکا مبتنی بر آرای کالج انتخاباتی ایالت‌ها است و دونالد ترامپ با وجود تعداد رای‌های پایین‌تر پیروز شد.

مدونا خواننده مشهور آمریکایی نیز در این مراسم شرکت داشت و در سخنانی که زنده از شبکه‌های اصلی آمریکا پخش می‌شد چندین بار دشنام داد.

مدونا گفت: "بله من عصبانی‌ام. خیلی به اینکه کاخ سفید را منفجر کنم فکر کرده‌ام."

مسیر برنامه‌ریزی‌شده راهپیمایی به سمت کاخ سفید عملا به دلیل ازدحام جمعیت لغو شد. رییس پلیس موقت واشنگتن پیتر نیوشام به آسوشیتدپرس گفته است جمعیت اینقدر زیاد بود که دیگر جایی برای راهپیمایی نماند.

حق نشر عکس Getty
Image caption نیویورک

راهپیمایی‌های دیگری هم در حدود ۳۰۰ شهر در آمریکا از نیویورک تا سیاتل برگزار شده است.

تجمع‌های اعتراضی امروز از نیوزیلند، استرالیا و ژاپن شروع شد.

سازمان دهندگان راهپیمایی مشابهی در لندن می گویند بین ۸۰ هزار تا ۱۰۰ هزار نفر در این شهر به خیابان ها آمدند.

حق نشر عکس Getty
Image caption تظاهرات پاریس علیه ترامپ

سازمان دهندگان تظاهرات امروز در بیانیه‌ای گفته‌اند این راهپیمایی پیام صریحی به دولت آمریکا در اولین روز کاری آن است. همینطور به تمام جهان حاکی از اینکه حقوق زنان حقوق بشر است.

به گفته این عده این راهپیمایی صرفا درباره حقوق زنان نیست و افرادی از جنسیت و سن و نژاد و فرهنگ و گرایش سیاسی مختلف را در بر می‌گیرد.

بسیاری از فعالان مدنی و سیاسی نگران آن هستند که دونالد ترامپ اقدام‌هایی علیه مهاجران، مسلمانان، طبقات فرودست و دگرباشان جنسی انجام دهد و حقوق زنان را محدود کند.

تیم رسانه‌ای دونالد ترامپ بلافاصله پس از آغاز کار او وبسایت کاخ سفید را تغییر داده و موضوعاتی چون سلامت، حقوق شهروندی، تغییرات اقلیمی و حقوق دگرباشان را حذف کرده است.

با برگزاری مسالمت آمیز تجمع‌های امروز نگرانی درباره تکرار خشونت‌ها در اعتراضات شب تحلیف از میان رفت.

در اعتراضات شب مراسم تحلیف در واشنگتن بیش از ۲۰۰ نفر دستگیر شدند و شش افسر پلیس زخمی شدند.