اسرائیل ساخت ۵۶۰ خانه در بیت‌المقدس شرقی را تایید کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption حدود نیم میلیون یهودی در ۱۴۰ شهرکی زندگی می‌کنند که اسرائیل در زمین‌هایی ساخته که پس از سال ۱۹۶۷ در کرانه باختری رود اردن و بیت‌المقدس شرقی اشغال کرده است

مقامات اسرائیل مجوز ساخت ۵۶۰ خانه در بیت‌المقدس شرقی را تایید کرده‌اند. طرح این ساخت و سازها تا زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا به تعویق افتاده بود.

معاون شهردار بیت‌المقدس به خبرگزاری فرانسه گفته است که ساخت و سازها در بیت المقدس شرقی به درخواست بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به تعویق افتاده بود.

این درخواست نخست وزیر اسرائیل پس از آن مطرح شد که شورای امنیت سازمان ملل در ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ درقطعنامه‌ای شهرک‌سازی‌های اسرائیل را در اراضی اشغالی فلسطینی محکوم کرد و خواستار توقف روند ساخت و ساز شد.

آمریکا هم که معمولا در حمایت از اسرائیل چنین قعطنامه‌هایی را وتو می‌کرد، به این قطعنامه رای ممتنع داد.

در همان زمان آقای نتانیاهو این قطعنامه را ضد اسرائیلی خواند و گفت که این کشور به آن عمل نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

+شورای امنیت سازمان ملل شهرک سازی‌ها را محکوم کرد

+نتانیاهو: روابط‌مان با سازمان ملل را بازبینی می‌کنیم

+اسرائیل سفیر آمریکا را هم احضار کرد

معاون شهردار بیت المقدس همچنین از طرح‌هایی برای ساخت حدود ۱۱ هزار خانه دیگر در بیت المقدس شرقی خبرداد. اما به این که این ساخت و سازها چه زمانی به مرحله اجرا درخواهد آمد، اشاره‌ای نکرد.

ساختن شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی اشغالی فلسطینی یکی از مسائل عمده‌‌ای است که مذاکرات صلح را با مانع روبرو کرده است.

حق نشر عکس Getty Images

حدود نیم میلیون یهودی در ۱۴۰ شهرکی زندگی می‌کنند که اسرائیل در زمین‌هایی ساخته است که پس از سال ۱۹۶۷ در کرانه باختری رود اردن و بیت‌المقدس شرقی اشغال کرده است. این شهرک‌ها مطابق حقوق بین‌الملل غیرقانونی محسوب می‌شوند، اما اسرائیل این مسئله را قبول ندارد.

آمریکا و اروپا از این شهرک‌سازی‌ها انتقاد کرده‌اند اما این قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت شهرک‌سازی‌ها در حدود چهار دهه گذشته بی‌سابقه بوده است.

موضوعات مرتبط