سوریه: با ترکیه در آستانه مذاکره نمی‌کنیم

حق نشر عکس AFP/Getty Images

بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل که ریاست هیات سوری را در مذاکرات صلح قزاقستان برعهده دارد، گفته است که این مذاکرات تنها بین دولت سوریه و احزاب سوری انجام می‌شود و هیچ گفتگویی بین سوریه و ترکیه انجام نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه آقای جعفری گفته است: "ترکیه تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه را نقض کرده و به گروه‌های تروریستی کمک و از حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران جلوگیری می‌کند."

قرار است مذاکرات صلح سوریه روزهای دوشنبه و سه شنبه ۲۳ و ۲۴ ژانویه ( ۴ و ۵ بهمن) در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شود.

آقای جعفری همچنین گفته است نکات مهم در دستور جلسه این نشست شامل تحکیم آتش‌بس و رسیدن به زمینه‌های مشترک در زمینه مقابله با تروریسم است.

به گفته خشایار جنیدی، خبرنگاراعزامی بی بی سی فارسی به آستانه، دولت سوریه در حالی بر سر میز مذاکره می‌نشیند که از پیروزی تازه‌اش در شهر حلب روحیه گرفته و دست بالارا دارد. اما اختلاف اصلی میان دو طرف درگیر در سوریه و همینطور بانیان این نشست همچنان باقی است.

+سفیر آمریکا در قزاقستان، تنها نماینده این کشور در مذاکرات آستانه خواهد بود

+روسیه: حل و فصل بحران سوریه بدون مشارکت آمریکا امکان پذیر نیست

+حمایت ائتلاف مخالفان سوری از مذاکرات صلح در قزاقستان

'فشار ایران'

محمد علوش که ریاست هیاتی از مخالفان دولت سوریه را در این مذاکرات برعهده دارد، در گفتگویی با خبرگزاری رویترز از روسیه خواست تا با مقاومت در برابر فشارهای ایران و دولت سوریه به تضمین توافق آتش‌بس کمک کند.

ماه گذشته آتش‌بسی با میانجی‌گری روسیه و ترکیه دربخش‌های زیادی از سوریه برقرار شد.

آقای علوش همچنین گفته است شکست روسیه در پایان دادن به نقض گسترده آتش‌بس به معنای خدشه دار شدن نفوذ روسیه بر سوریه است.

در همین حال گزارش شده که نمایندگانی از گروه‌های مخالف دولت سوریه که به قزاقستان سفر کرده‌اند، گفتگوهایی با هم انجام داده‌اند.

مذاکرات فردا که اولین نشست درباره آینده سوریه در سال جاری است، با حمایت روسیه، ترکیه و ایران برگزار می‌شود.

آمریکا هم در پاسخ به دعوت روسیه برای شرکت در این مذاکرت روز گذشته اعلام کرد که تنها سفیر این کشور در قراقستان را به این نشست می‌فرستد.

استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه هم که به آستانه رفته، این مذاکرات را ابتکاری خوب توصیف کرده است.

آقای دی میستورا ابراز امیدواری کرد که نشست آستانه بتواند برگفتگوهایی که قرار است در ماه آینده در ژنو برگزارشود، تاثیری مثبت داشته باشد.

موضوعات مرتبط