مردانی که با پوشیدن روبنده از دست داعش نجات یافتند

مردان نقاب پوش حق نشر عکس iStock

زمانی که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) شهری را در نزدیکی موصل در عراق به تصرف خود درآورد، شروع به کشتار نیروهای پلیس کرد. از این رو برخی از نیروهای پلیس برای زنده ماندن به شیوه‌هایی غیرمعمول پناه آوردند. جان بیک در این باره گزارشی دارد:

"روبنده، ابو علاوی را از مرگ نجات داد"

روبنده توانست به مدت بیش از دو سال و نیم به این افسر پلیس میانه سال کمک کند تا از دست داعش که تقریبا همه همکاران او را کشته بودند، در امان باشد.

وقتی که پیکارجویان داعش در اواسط سال ۲۰۱۴ میلادی در حال تصرف مناطق شمالی عراق بودند، وارد شهر حمام العلیل زادگاه ابوعلاوی شدند، اولین کاری که کردند جمع کردن نیروهای پلیس و افسران ارتش بود.

حق نشر عکس JOHN BECK

داعش بی‌درنگ نیروهای ارشد پلیس را کشتند. اما بعدا به بقیه نیروهایی که به اسارت گرفته بودند، پیشنهاد دادند که اگر دولت عراق را محکوم کرده و خواستار زندگی تحت قوانین داعش شوند، آنگاه آنها را آزاد خواهند کرد.

ابوعلاوی خود را پنهان کرد. در ابتدا در مخفیگاهی در حیاط خانه‌اش. اما با شدت یافتن جستجوهای داعش، او دریافت که باید به جایی دورتر برود.

ابوعلاوی فکر کرد که راه حل، روبنده، است. داعش مجبور کرده بود که همه زنان براساس قوانین این گروه روبنده بپوشند.

از آن به بعد هر زمان که دوستی به او اطلاع می‌داد که داعش درحال جستجوست، او صورت خود را با روبنده می پوشاند و به عنوان یک زن به مکانی امن‌تر می‌رفت.

به گفته او "بازی کردن" با داعش برایش هیجان‌انگیز بود. اما وقتی که از نزدیکی پیکارجویان سیاه پوش این گروه رد می‌شد، دیگر پوشیدن این روبنده برایش سرگرمی نبود.

ابوعلاوی به من گفت: "وقتی که آن‌ها (داعش) نزدیک من بودند، به‌شدت می‌ترسیدم. هر لحظه فکر می‌کردم که ممکن است مرا چک کنند و پی ببرند که من یک مرد هستم."

Image caption داعش سرانجام شهر حمام العلیل را رها کرد

حمام العلیل زمانی به دلیل داشتن چشمه‌های آب معدنی و خواص درمانی آن معروف بود؛ اما حال دشوار است که بتوان تصور کرد کسی برای تعطیلات از آن جا دیدار کند.

من، ابوعلاوی را در یک روز سرد زمستان در حالی که در انتظار توزیع پتو و وسیله گرم کننده توسط یک سازمان غیردولتی دانمارکی بود، ملاقات کردم.

مردان و زنان در دو صف جدا صبورانه ایستاده بودند.

حق نشر عکس JOHN BECK

به من گفته شد پس از آنکه داعش وارد این منطقه شد، همه نیروی‌های پلیس و ارتش را در میدان اصلی شهر جمع کرد؛ سپس آنها را در حالی چشم هایشان را بسته بود، سوار بر کامیونی کردند و در خارج از شهر یا آنها را سربرید یا با گلوله کشتند.

درباره داعش بخوانید:

داعش سال پیش 'یک چهارم از نواحی‌اش را از دست داد'

چهره دیگر داعش

پلیس مرا به محل یکی از گورهای جمعی برد. بوی نامطبوع اولین چیزی بود که در آنجا به مشام می‌رسید.

سپس در بین اشغال‌ها و حشراتی که دورو بر آنها بود، با بقایای متلاشی و پوسیده مردی که دستها و پاهایش بسته شده بود و نشانه هایی از شکنجه داشت، روبرو شدیم.

نگهبانی که همراهم بود گفت که اینجا پر از جسد است. دست کم ۳۵۰ جسد در این منطقه مدفون هستند.

Image caption یک افسر پلیس عراقی در محل گور جمعی در خارج شهر حمام العلیل

ابوعلی، مرد دیگری است که در صف توزیع کمک‌ها ایستاده است. او از ابوعلاوی جوانتر، بلندتر و لاغرتر است. او کارت شناسایی قدیمی خود را زمانی که پلیس بود، در دست داشت.

او این کارت را در زمانی که داعش این مناطق را تحت کنترل داشت در باغ خانه‌اش مدفون کرده بود.

ابوعلی هم به لطف روبنده توانسته بود از یک کشتار جان سالم بدر ببرد.

او در حالی که خودش را کمی جمع می‌کند تا کوچکتر به نظر برسد، گفت: "همه آن چه که انجام دادم، پنهان شدن و پوشیدن این حجاب بود."

برادرش از افسران ارتش عراق، توسط داعش اعدام شد.

داعش زمانی که شهر حمام العلیل را به مقصد موصل ترک کرد، از پدر خانواده به عنوان سپر انسانی استفاده کرد.

با هر کسی که در این شهر صحبت کردم، یکی از اعضای خانواده‌اش را از دست داده بود. بعضی هم تمام اعضای خانواده‌شان کشته شده بود؛ اما با وجود همه این مشکلات ظاهرا اکنون شکلی از زندگی عادی به این شهر برگشته بود.

در حمام‌های آب گرم این شهر که حال به مخروبه‌ای بدل شده‌اند و در نزدیکی رود دجله واقع است، کودکان و سربازان در آب‌های گرم در حال بازی هستند.

گروهی دیگر در حال ریختن گل‌های سرشار از مواد معدنی این منطقه که خاصیت درمانی دارد، در بطری‌ هستند.

احتمالا روند التیام آغاز شده، اما زخم‌های اشغالگری داعش برای مدتی ادامه خواهد داشت.

موضوعات مرتبط