بنوا هموو و مانوئل والس نامزد احتمای سوسیالستهای فرانسه در دور دوم

مانوئل والس، نخست وزیر سابق حق نشر عکس Reuters
Image caption برخی از ناظران پیروزی آقای والس را در دور دوم محتمل می‌دانند

براساس نتایج مقدماتی برای انتخاب کاندیدای حزب سوسیالیست در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، گزارش شده است که بنوا هموو و مانوئل والس، نخست‌وزیر سابق، احتمالا به دور بعد خواهند رفت.

بر اساس گزارشها این دو موفق شده‌اند تا بیش از ۳۰ درصد آرا را به خود اختصاص دهند. این انتخابات روز یکشنبه ۲۲ ژانویه برگزار شد.

تصمیم‌گیری برای انتخاب نامزد نهایی سوسیالیست‌ها در جریان رای‌گیری دور دوم در یکشنبه هفته آینده مشخص شود. برخی از ناظران پیروزی آقای والس را در دور دوم محتمل می‌دانند.

نظرسنجی‌ها حاکی است که نامزد سوسیالیست‌ها از شانس زیادی درانتخابات ریاست جمهور آتی برخوردار نیست.

پیشتر فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده شرکت نخواهد کرد. آقای اولاند گفت در چهار سال و نیم گذشته با خلوص و صداقت به فرانسه خدمت کرده اما تصمیم گرفته در انتخابات پیش رو نامزد نشود.

آقای اولاند گفت می‌خواهد به حزب سوسیالیست این شانس را بدهد که "در مقابل محافظه‌کاری و افراط‌گرایی" بخت پیروزی داشته باشد.

پیشتر نیز فرانسوا فیون، نخست وزیر سابق، توانست در رقابت با آلن ژوپه و نیکولاس سارکوزی عنوان نامزدی حزب راستگرای جمهوری‌خواهان را کسب کند و ناظران شانس زیادی برای پیروزی نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری قائلند.

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در آوریل سال جاری برگزار می‌شود.