گفتگوی تلفنی ترامپ و نتانیاهو درباره ایران

حق نشر عکس AP
Image caption دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی وعده داده بود که اگر قدرت را در دست بگیرد سفارت آمریکا را به بیت المقدس منتقل کند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، تلفنی درباره مسائل مختلف از جمله توافق هسته‌ای ایران گفتگو کرده اند.

بنا بر بیانیه دفتر نخست وزیری اسرائیل، دونالد ترامپ آقای نتانیاهو را دعوت کرده که در اوایل ماه فوریه برای دیدار با او به واشنگتن سفر کند.

اسرائیل می گوید گفتگوی طرفین گرم بود و دو رهبر در خصوص توافق هسته‌ای ایران (برجام)، روند صلح اسرائیل با فلسطینی‌ها و مسائل دیگر صحبت کردند.

بنا بر بیانیه کاخ سفید، دو رهبر توافق کردند که درباره مسائل منطقه‌ای از جمله «تهدید ایران» به مشورت‌های نزدیک ادامه بدهند.

نخست وزیر اسرائیل با باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا، بر سر ایران و ادامه ساخت و سازها در اراضی اشغالی فلسطینیان رابطه سرد و پر تنشی داشت.

ناظران می گویند دلجویی از نخست وزیر راستگرای اسرائیل یکی از اولویت‌های مهم دونالد ترامپ است.

دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو توافق هسته‌ای را «بد» می خوانند و در گذشته خواهان برچیده شدن آن شده اند اما برخی از اعضای ارشد کابینه آقای ترامپ از جمله جیمز ماتیس، وزیر دفاع جدید آمریکا، بر حفظ برجام تاکید دارند.

هم زمان، ‌شان اسپنسر، سخنگوی کاخ سفید، گفته است که دولت ترامپ روند بررسی انتقال احتمالی سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس را تازه شروع کرده است و تصمیم درباره این اقدام جنجالی در آینده نزدیک اتخاذ نخواهد شد.

دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی وعده داده بود که اگر قدرت را در دست بگیرد سفارت آمریکا را به بیت المقدس منتقل کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption ناظران می گویند دلجویی از نخست وزیر راستگرای اسرائیل یکی از اولویت‌های مهم دونالد ترامپ است

بر اساس قوانین بین‌المللی و پنج دهه موضع رسمی دولت‌های آمریکا، شرق بیت المقدس از سرزمین‌های اشغالی است. فلسطینیان شرق بیت المقدس را برای پایتخت کشور مستقل آینده خود در نظر دارند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، اخیرا به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه متوسل شد تا جلوی تصمیم احتمالی دونالد ترامپ را بگیرد.

رهبری فلسطینی ها می گوید اگر آمریکا بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد و سفارتش را از تل آویو به بیت المقدس ببرد، این کار به نظر ما پایان راه حل دو کشور برای دو ملت خواهد بود.

اسرائیل در جنگ ژوئن ۱۹۶۷ (جنگ شش روزه) شرق بیت المقدس را از اردن گرفت و در دهه ۱۹۸۰ میلادی «یکپارچه» و پایتخت بودن آنرا رسما به قانون اساسی‌اش اضافه کرد که اعتراضات دیپلماتیک گسترده‌ای در پی داشت.

روز یکشنبه مقامات اسرائیل مجوز ساخت ۵۶۰ خانه در بیت‌المقدس شرقی را تایید کردند. طرح این ساخت و سازها تا زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا به تعویق افتاده بود.

معاون شهردار بیت المقدس همچنین از طرح‌هایی برای ساخت حدود ۱۱ هزار خانه دیگر در بیت المقدس شرقی خبرداد. اما به این که این ساخت و سازها چه زمانی به مرحله اجرا درخواهد آمد، اشاره‌ای نکرد.

ساختن شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی اشغالی فلسطینی یکی از مسائل عمده‌‌ای است که مذاکرات صلح را با مانع روبرو کرده است.

حدود نیم میلیون یهودی در ۱۴۰ شهرکی زندگی می‌کنند که اسرائیل در زمین‌هایی ساخته است که پس از سال ۱۹۶۷ در کرانه باختری رود اردن و بیت‌المقدس شرقی اشغال کرده است. این شهرک‌ها مطابق حقوق بین‌الملل غیرقانونی محسوب می‌شوند، اما اسرائیل این مسئله را قبول ندارد.

آمریکا و اروپا از این شهرک‌سازی‌ها انتقاد کرده‌اند اما این قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت شهرک‌سازی‌ها در حدود چهار دهه گذشته بی‌سابقه بوده است.