اولین روز نشست مذاکرات صلح سوریه بدون نتیجه پایان یافت

نشست آستانه برای صلح سوریه حق نشر عکس EPA

براساس گزارشها از آستانه، پایتخت قزاقستان، اولین روز نشست مذاکرات صلح سوریه بدون رسیدن به نتیجه ملموسی پایان یافته است.

پیشتر بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل، که ریاست هیئت سوری را در مذاکرات صلح قزاقستان برعهده دارد،، مذاکرات را مثبت ارزیابی کرد اما گفت که اظهارات نماینده گروه‌های مخالف دولت سوریه "خارج از چارچوب دیپلماتیک است" و ارتباطی با این نشست ندارد.

آقای جعفری این اظهارات را در واکنش به سخنان محمد علوش، رئیس هیئت مخالفان مسلح سوری در مذاکرات آستانه، بیان کرد.

محمد علوش، رئیس دفتر سیاسی جیش الاسلام، از گروه های مسلح اسلام‌گرا پیشتر در جلسه اول این مذاکرات ارتش سوریه و نیروهای ایرانی حامی دولت سوریه را به نقض آتش‌بس متهم کرد.

حق نشر عکس EPA
Image caption بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل جلسه اول مذاکرات آستانه را مثبت ارزیابی کرد

خشایار جنیدی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به آستانه می‌گوید برای طرفین "چشم در چشم یکدیگر نشستن بر دور یک میز، پس از شش سال جنگ کار آسانی نبود" اما همین که آنها قبول کردند در زیر یک سقف به گفتگو بپردازند امیدها را برای رسیدن به توافق تقویت کرده است.

هرچند به گفته خبرنگار ما برای دستیابی به راه حلی برای پایان دادن به بحران سوریه هنوز راه بلندی در پیش است.

بیشتر بخوانید

+نشست مذاکرات صلح سوریه در آستانه آغاز شد

+سوریه: با ترکیه در آستانه مذاکره نمی‌کنیم

آقای علوش گفت که توقف عملیات نظامی در کل سوریه و کمک رسانی‌ها و گام گذاشتن در جهت یافتن یک راه حل سیاسی را یکی از "گزینه‌های ارجح" شورشیان توصیف کرد اما در عین حال خاطرنشان کرد که این "تنها گزینه" نخواهد بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption محمد علوش، رئیس دفتر سیاسی جیش الاسلام گفت که شورشیان گزینه یافتن راه حلی سیاسی را ترجیح می‌دهند اما آن را تنها گزینه نمی‌دانند

بشار جعفری، سفیر دائم سوریه در سازمان ملل در این مورد گفت: "مذاکرات آستانه عملا رویدادی مهم در مسیر حل و فصل سیاسی در بحران سوریه است، اما ما در نشست آستانه با یک حقیقت روبرو شدیم و آن اینکه مخالفان اهمیت این رویداد و مذاکرات را درک نمی‌کنند."

او صحبت‎های هیئت مخالفان را "بی‌ربط" خواند و گفت که لحن آنها "تحریک‌آمیز" بوده است.

نشست مذاکرات صلح سوریه به میزبانی قزاقستان در آستانه، پایتخت این کشور با حضور کشورهای روسیه، ترکیه، ایران و نمایندگانی از سوریه و گروه‌های مخالف دولت این کشور پشت درهای بسته آغاز شده است.

این نخستین بار است که نشستی با حضور نمایندگانی از گروه‌های مسلح مخالف دولت بشار اسد و نمایندگان دولت و کشورهای حامی آن مانند روسیه و ایران برگزار می‌شود.

این نشست قرار است روز سه‌شنبه (۲۴ ژانویه) ادامه پیدا کند.

موضوعات مرتبط