احضار وزیر دفاع بریتانیا به مجلس بر سر خبر 'تغییر مسیر اشتباهی ترایدنت'

حق نشر عکس AFP
Image caption بریتانیا دارای چهار زیردریایی کلاس "ونگارد" با قابلیت حمل موشک‌های هسته ای است

مجلس بریتانیا مایکل فالون، وزیر دفاع این کشور را بر سر اخبار حاکی از تغییر مسیر اشتباهی موشک ترایدنت شلیک شده از زیردریایی "ام اچ اس ونجنس" احضار کرد.

هم‌زمان و در واکنش به ابهامات مطرح در مورد اطلاع ترزا می نخست وزیر بریتانیا از ماجرای ترایدنت، دفتر خانم می امروز ۲۳ ژانویه (۴ بهمن) اعلام کرد که او در جریان این حادثه قرار داشته است.

به گفته دفتر نخست وزیر، خانم می مطلع شده بود که خدمه زیردریایی اچ ام اس ونجنس بعد از حادثه موشکی، مورد تحقیق قرار گرفته و اجازه از سرگیری فعالیت خود را یافته‌اند.

هفته‌نامه ساندی تایمز اخیرا گزارش کرده که در ژوئن گذشته، یک موشک غیرمسلح ترایدنت در حوالی فلوریدا از مسیر خود منحرف شده است. ترایدنت، که از زیردریایی شلیک می شود، سلاح هسته‌ای اصلی بریتانیا به حساب می‌آید.

یکشنبه (دیروز)، بی‌بی‌سی در جریان یک مصاحبه تلویزیونی با ترزا می نخست وزیر بریتانیا، چهار بار از او پرسید که آیا قبل از خبرساز شدن ماجرای شلیک اشتباهی ترایدنت در رسانه‌ها از آن مطلع بوده یا نه.

بیشتر بخوانید:

+نخست‌وزیر بریتانیا از پاسخگویی درباره 'خطا در آزمایش موشکی' طفره رفت

+مجلس بریتانیا به نوسازی سیستم تسلیحات هسته-ای این کشور رأی داد

+وزیر دفاع سابق بریتانیا- هکرها می-توانند سیستم بازدارنده هسته-ای بریتانیا را از کار بیاندازند

خانم می در هر چهار نوبت از پاسخ دادن به این سوال خودداری کرد اما گفت که به سیستم موشکی ترایدنت اطمینان کامل دارد.

وزارت دفاع بریتانیا درخصوص آزمایش موشکی ماه ژوئن جزئیاتی نداده، اما اعلام کرده که این آزمایش موفقیت‌آمیز بوده است.

در واکنش به گزارش هفته‌نامه ساندی تایمز در مورد تغییر مسیر اشتباهی موشک بریتانیایی، نیکلا استورجن وزیر اول اسکاتلند گفته: "باید در خصوص آنچه که اتفاق افتاده است اطلاعات کامل منتشر شود؛ اینکه چه افرادی در این باره و چه زمانی خبر داشته‌اند و چرا در این باره به مجلس نمایندگان بریتانیا چیزی گزارش نشده است".

در رابطه با همین موضوع جرمی کوربین، رهبر حزب مخالف کارگر نیز، خواهان "بررسی جدی این موضوع شده است."

آقای کوربین به شبکه خبری اسکای نیوز گفته است: "اینکه یک موشک از مسیر اصلی برنامه‌ریزی شده خود منحرف می‌شود، اشتباهی فاجعه‌بار است. اگرچه این موشک مسلح نبوده، اما خدا می‌داند که ممکن بود چه اتفاقی بیفتد."

مجلس عوام بریتانیا در ژوییه سال گذشته میلادی به ادامه فعالیت و نوسازی سیستم تسلیحات هسته‌ای این کشور رأی داد.

موضوعات مرتبط