کاخ سفید: رئیس جمهور حاضر به انجام عملیات مشترک با روسیه در سوریه است

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سخنگوی کاخ سفید گفت واشنگتن حاضر است برای مقابله با داعش، با هر کشوری که با آمریکا منافع مشترک داشته باشد همکاری کند

کاخ سفید اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا حاضر است برای مقابله با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه، با روسیه عملیات نظامی مشترک انجام دهد.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید امروز دوشنبه ۲۳ ژانویه (۴ بهمن) به خبرنگاران گفت واشنگتن آمادگی دارد برای مقابله با داعش، با هر کشوری که با آمریکا منافع مشترک داشته باشد همکاری کند.

پیشتر، وزارت دفاع ایالات متحده خبر وزارت دفاع روسیه در مورد انجام دادن حملات هوایی مشترک با آمریکا علیه مواضع داعش در سوریه را تکذیب کرده بود.

دونالد ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی خود گفته بود که داعش از دولت سوریه بدتر است و سوریه و ایران در حال جنگیدن با این گروه هستند.

رسانه های آمریکایی در پی اعلام این موضوع از طرف کاخ سفید گزارش می دهند که بندی از قانونی که کنگره در سال ۲۰۱۴ در واکنش به انضمام کریمه به خاک روسیه وضع کرد توانایی پنتاگون برای همکاری نظامی با روسیه با شدت محدود می کند.

موضع کاخ سفید در مورد همکاری با روسیه در حالی اعلام شده که مذاکرات صلح سوریه در آستانه، پایتخت قزاقستان، با حضور کشورهای روسیه، ترکیه، ایران و نمایندگانی از سوریه و گروه‌های مخالف دولت این کشور در جریان است.

این نخستین بار است که نشستی با حضور نمایندگانی از گروه‌های مسلح مخالف دولت بشار اسد و نمایندگان دولت و کشورهای حامی آن مانند روسیه و ایران برگزار می‌شود.

آمریکا اعلام کرده که نماینده ویژه‌ای در این مذاکره حضور نخواهد داشت و فقط سفیر این کشور در قزاقستان در آن شرکت می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیشتر گفته بود که غیبت مقام های ارشد این کشور در آستانه، به دلیل مشغله مقامات در روند انتقال قدرت است.

بر خلاف روسیه، ایران از حضور آمریکا در این نشست استقبال نکرده بود.

سیاست داخلی

آقای ترامپ در روز دوشنبه همچنین با امضای دستوری استخدام در بخش دولتی - غیر از ارتش - را متوقف کرد.

او پس از دیدار با رهبران بخش کسب و کار در کاخ سفید قول داد که مالیات شرکت ها را از رقم فعلی ۳۵ درصد به ۱۵ یا ۲۰ درصد کاهش دهد و مقررات را به میزان ۷۵ درصد کم کند، مشروط به اینکه آنها تولید را به خارج منتقل نکنند.

آقای ترامپ که شعارهای حفاظت گرایانه او باعث افت ارزش دلار شده همچنین با رهبران اتحادیه های کارگری دیدار کرد.

شان اسپایسر گفت که آقای ترامپ به زودی نامزد دیوان عالی را معرفی خواهد کرد. دیوان عالی آمریکا ۹ عضو دارد اما آنتونین اسکالیا یکی از قاضی های این دیوان سال پیش درگذشت و جمهوری خواهان در سنا از بررسی صلاحیت یک قاضی که باراک اوباما برای جایگزینی او نامزد کرده بود خودداری کردند.

آقای اسپایسر در اولین کنفرانس کامل خبری خود در کاخ سفید گفت که آمریکا مانع آن خواهد شد که چین جزایر مورد مناقشه در آب های بین المللی دریای جنوبی چین را اشغال کند.

او گفت: "فکر می کنم آمریکا اطمینان حاصل خواهد کرد که ما منافع خود را آنجا حفظ می کنیم."

"سوال این است که آیا این جزایر واقعا در آب های بین المللی است و بخشی از چین نیست، در آن صورت مطمئن خواهیم شد که یک کشور بخشی از سرزمین بین المللی را اشغال نمی کند."