بازگشت هشت هزار مهاجر گامبیایی به این کشور با پایان خطر جنگ داخلی

حق نشر عکس AFP
Image caption یحیی جامع رئیس جمهور سابق گامبیا روز شنبه این کشور را ترک کرد

به گفته سازمان ملل حداقل هشت هزارنفر از مردم گامبیا که به خاطر نگرانی از احتمال بروز جنگ داخلی از این کشور فرار کرده بودند، با ایجاد وضعیت عادی به کشورشان بازگشته اند.

سازمان ملل می گوید این مهاجران، که از ترس درگیری مسلحانه میان موافقان و مخالفان یحیی جامع رئیس جمهور سابق گامبیا مهاجرت کرده بودند، به دنبال خروج آقای جامع از کشور در روز شنبه، به تدریج به منازل خود برگشته اند.

با خودداری یحیی جامع از ترک قدرت در پی انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته، حدود هشتاد هزار نفر از مردم گامبیا کشورشان را ترک کردند.

خروج وی از گامبیا، در نتیجه ضرب الاجل کشورهای آفریقایی به وی برای ترک قدرت و پذیرش نتیجه انتخابات صورت گرفت.

به گفته جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا آقای جامع با هواپیما به گینه رفته و قرار است نهایتا برای زندگی در تبعید به گینه استوایی برود.

آقای جامع برای ۲۲ سال رهبر گامبیا بود اما در انتخابات ماه دسامبر مقابل آداما بارو شکست خورد. اگرچه یحیی جامع در ابتدا نتیجه انتخابات را پذیرفت، اما بعدا گفت که در انتخابات تقلب شده و لازم است رای‌گیری تکرار شود.

به دنبال این موضع گیری، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا، که از حمایت سازمان ملل متحد برخوردار است، آقای جامع را تهدید کرد در صورتی‌که شکست خود در انتخابات را نپذیرد به زور او را قدرت کنار خواهد گذاشت.

آداما بارو که پیروز انتخابات ریاست جمهوری شده است در حال حاضر در سنگال به سر می‌برد و گفته است که به زودی به گامبیا باز می‌گردد.

موضوعات مرتبط