دفاع کاخ سفید از اظهارات ترامپ درباره آرای غیرقانونی

A sign directs voters to a polling station in Cave Creek, Arizona, on 8 November 2016 حق نشر عکس Getty Images

در پی اظهارات تازه دونالد ترامپ دایر بر ریخته شدن میلیون ها رای غیرقانونی به صندوق ها علیه او در انتخابات، ادعایی که رسانه های آمریکا فورا نادرست توصیف کردند، کاخ سفید می گوید که اعتقاد آقای ترامپ متکی بر "مطالعات و شواهد" است.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید سه شنبه گفت که آقای ترامپ "بر چنین عقیده ای" است اما علیرغم فشار خبرنگاران هیچ شاهدی برای حمایت از این ادعا ارائه نکرد.

آقای ترامپ دوشنبه بار دیگر ادعای آرای غیرقانونی را تکرار کرد تا علت باختن آرای عمومی با اختلاف زیاد به رقیب خود هیلاری کلینتون را توجیه کند. او ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار رای کمتر از رقیب خود داشت اما براساس سیستم کالج انتخاباتی که بر پیروزی در ایالت ها متکی است برنده شد.

بسیاری از رسانه های آمریکایی از جمله نیویورک تایمز در گزارش های خود نوشتند که آقای ترامپ باز هم "ادعاهای نادرست" خود را در این باره تکرار کرد.

این ادعا قبلا از سوی مقام ها و ناظران مستقل عمدتا رد شده است.

آقای اسپایسر گفت: "او با تکیه بر مطالعات و شواهدی که مردم به او ارائه کرده اند همچنان بر این باور است."

آقای ترامپ دوشنبه شب در دیداری با رهبران کنگره که پشت درهای بسته انجام شد گفت که سه تا پنج میلیون مهاجر غیرقانونی در انتخابات رای دادند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پل رایان ادعای تقلب در انتخابات را رد کرد

آقای ترامپ ابتدا در ماه نوامبر چنین ادعایی کرده بود اما هرگز شواهدی برای تایید صحت آن ارائه نکرده است.

کارشناسان راستی آزمایی در رسانه های آمریکا این ادعا را نادرست خواندند و مقام های جمهوری خواه در ایالت های کلیدی در انتخابات هم گفتند که هیچ شاهدی برای اثبات تقلب وجود ندارد.

جمهوری خواهان یک روز پس از دیدار دوشنبه میان آقای ترامپ و رهبران کنگره از او به خاطر این ادعا انتقاد کردند و او را ترغیب کردند از این ادعا دست بردارد.

سناتور لیندزی گراهام این اظهارات را "نامناسب" خواند و افزود که آقای ترامپ باید این حرف را "رها کند."

آنتونی زرکر تحلیلگر بی بی سی در واشنگتن می نویسد که باختن آرای عمومی آشکارا همچنان آقای ترامپ را آزار می دهد: "این زخمی سر باز بر ذهن اوست که باعث می شود بخواهد تقصیرات را گردن کسی بیاندازد."

به گفته تحلیلگر بی بی سی این ادعاها باعث شکافی در صفوف محافظه کاران می شود درحالی که آقای ترامپ هم اکنون نیازمند اتحاد آنهاست تا بتواند برنامه اش را با حمایت کنگره پیش ببرد.

پال رایان رئیس مجلس نمایندگان گفت که هیچ شاهدی برای این ادعاها وجود ندارد.

چارلی دنت یک نماینده کنگره از پنسیلوانیا هم گفت که وقت آن است آقای ترامپ از این مساله بگذرد و "به کار جدی گرداندن دولت بپردازد."

سناتور دمکرات برنی سندرز هم گفت که این ادعا "بی معنی" است و گفت نگران است که آقای ترامپ با این ادعا راه را برای "سرکوب رای" در ایالت هایی که در کنترل جمهوری خواهان است باز می کند.

حق نشر عکس Getty Images