رسانه‌ها: ترامپ برای شهروندان چند کشور از جمله ایران محدودیت سفر به آمریکا ایجاد می‌کند

ترامپ حق نشر عکس Reuters

خبرگزاری‌های بین‌المللی و رسانه‌های آمریکایی به نقل از منابع آگاه گزارش می دهد که دونالد ترامپ قصد دارد روز چهارشنبه احکامی برای محدود کردن مهاجرت و همین طور سفر از بعضی کشورها امضا کند که ظاهرا شامل ایران هم خواهد شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از "دستیاران نمایندگان کنگره و کارشناسان مهاجرت" که نخواستند نامشان فاش شود نوشت که رئیس جمهور آمریکا چندین حکم در زمینه مهاجرت صادر خواهد کرد.

انتظار می رود این احکام شامل محدود کردن ورود به آمریکا برای پناهجویان و تعلیق موقت صدور ویزا برای شهروندان کشورهای ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن باشد.

آقای ترامپ سال پیش بعد از حمله‌های پاریس که ۱۳۰ نفر در آن کشته شدند، گفت که باید به طور موقتی جلوی ورود همه مسلمانان به آمریکا را گرفت. او بعدا تاکید کرد که نه ضدمسلمان بلکه "ضدتروریست" است.

بشنوید: اختیارات رئیس جمهوری آمریکا در محدود کردن ورود مهاجران چقدر است؟

بخوانید: محدودیت‌های تازه ویزای آمریکا با امضای اوباما به قانون تبدیل شد

آن طرح با انتقادهای زیادی در داخل و خارج از آمریکا مواجه شد.

او در ماه اوت گذشته همچنین ایران را "بزرگترین حامی تروریسم و اسلام افراطی" توصیف کرد.


نگرانی برخی از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی:

یاسمن: "من امسال اپلای (تقاضا) کرده بودم [برای ویزای] آمریکا، کلی هزینه کرده بودم، کلی وقت گذاشته بودم، برنامه‌ریزی کرده بودم، .. هیچی نمیتونم بگم واقعا...حتی دانشگاه‌هام توی این شرایط نمیان ریسک کنن و دانشجویی رو که احتمال ویزا نگرفتنشون زیاده، بگیرن😞😞حتی اگه چند ماه دیگه هم این قانون لغو شه، تمام اپلای هایی که کرده بودم امسال میپره. منصفانه نیست واقعا."

مخاطب: "بعد از سالها تلاش میخواهیم از یک کشور محدود به جایی برویم که دانش ما را فارغ از ویژگی های نژادی و اعتقادی ما ارج بنهند ولی ظاهراً سیستم صدور ویزای آمریکا چهار اسبه به سمت سیستم گزینش اداری ایران در حرکت است!"

مخاطب : "من تصمیم دارم به عنوان دانشجو سال دیگه به اروپا مهاجرت کنم و از این موضوع نگرانم که سیاست‌های آمریکا روی قوانین و سیاست های کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم تاثیر بزاره و هزاران دانشجو که مثل من برای ادامه تحصیل قصد مهاجرت به اروپا و آمریکا و کانادا و ... رو دارن از این موضوع نگرانن."

سارا: "سلام من ۶ ماه هست که ازدواج کردم همسرم ۴ ساله آمریکا هست، توی اون ۴ سال جنگیدیم با خانواده ها برای ازدواج و این که همسرم کار ثابت پیدا کنه حالا که شرایط مساعد شد متاسفانه آقای ترامپ روی کار اومدن، ما چون همسرم گرین کارت دارن و هنوز سیتیزن نشدن پیش بینی دوسال می کردیم تا ورود من به آمریکا اما امروز به شدت نگران شدم و حالم بد هست نمی دونم چی پیش میاد."

ماندانا: "متاسفانه ما ایرانیها پشت هم نیستیم. پزشکان. جراحان. مهندسان ناسا و ایرانیان ارشد که در دانشگاههای آمریکا هستند باید اعتراض کنند. یعنی ما از عربستان و تندروهای پاکستان و هند مسلمان‌تریم. هیچ بمبگذاری توسط ایرانیها انجام نشده، این دیوانه روانی مشکل شخصیتی با ایرانیها داره. متاسفم."

مخاطب: "به نظر من این اعمال محدودیت از سوی ترامپ، یک حرکت نسنجیده و در راستای همون اقدامات پوپولیستی اوست. به نظر شما بیشترین هجم ترورها را چه کسانی با چه هویتی انجام داده‌اند؟ من هم اخبار شما و هم اخبار سایر رسانه‌ها رو دنبال می‌کنم. بیشترین آمار هویتی تروریست ها متعلق به کشورهای مسلمان تازه استقلال یافته از شوروی سابق و همچنین افراد تبعه‌ی عربستان و گاهاً ترکیه ست. من حتی خیلی کم شنیدم که فردی با ملیت عراقی دست به ترور بزنه تا چه برسد که یک ایرانی یک عملیات تروریستی و انتهاری [انتحاری] رو انجام بده! به نظرم این تصمیم آقای ترامپ بیشتر هدفی بیلبوردی و کلیشه‌ای و تبلیغاتی داره تا اقدامی راهبردی."


او آن زمان قول داده بود اگر رئیس جمهور شود ویزای ورود به آمریکا را از کشورهایی که با تروریسم در ارتباط هستند به حال تعلیق در خواهد آورد و برای کسانی که برای ورود به آمریکا درخواست می‌دهند امتحان عقیدتی خواهد گذاشت.

در آن زمان گفته شد که در این امتحان از شرکت‌کنندگان درباره ارزش‌های آمریکایی مثل آزادی مذهب، برابری جنسیتی و حقوق همجنس‌گرایان سوال خواهد شد.

هیلاری کلینتون رقیب آقای ترامپ در واکنش گفته بود:‌ "این به اصطلاح 'سیاست' را نمی توان جدی گرفت... ترامپ با چه رویی این طرح را پیش می کشد درحالی که با برابری در زمینه حق ازدواج (اشاره به همجنسگرایان) مخالف است و کسی را به عنوان یار انتخاباتی خود (مایک پنس) انتخاب کرده که در ایالت ایندیانا قوانین ضدهمجنسگرایی وضع کرده ."

واکنش نایاک

شورای ملی ایرانیان آمریکا، نایاک، مستقر در واشنگتن با صدور بیانیه ای از این اقدام احتمالی به شدت انتقاد کرده است.

این گروه نوشت: "دونالد ترامپ در حال عملی کردن شرم آورترین و تبعیض آمیزترین قول های دوران مبارزات انتخاباتی است. او خواستار منع ورود مسلمانان شد و حالا درحال برداشتن اولین گام ها برای اجرای آن است."

در این بیانیه که به زبان انگلیسی منتشر شده آمده است: "بسیاری از شهروندان ایرانی آمریکایی، مثل بیشتر آمریکایی ها، برای آینده ای روشن تر استوار بر عهدی که آمریکا قرن ها نمایندگی کرده به این کشور مهاجرت کردند. به نظر می رسد دونالد ترامپ قصد دور انداختن آن آمریکا را دارد و ما را در مسیری لغزنده به سوی آینده ای تاریک قرار می دهد."

در این بیانیه آمده است که "ما با هدف ایمن تر کردن آمریکا موافقیم، اما ممنوعیت جمعی براساس ملیت کمکی به تحقق این هدف نمی کند. حتی اگر این رویکردی درست باشد، قابل توجه است که این فهرست شامل عربستان سعودی نمی شود و تاثیری در جلوگیری از ۱۱ سپتامبر یا سایر حملات تروریستی توسط جهادی های رادیکال وهابی در آمریکا نمی داشت. اما شامل ایران است - کشوری که هیچ یک از شهروندان آن مرتکب عمل تروریستی در آمریکا نشده اند."

جمال عبدی مدیر اجرایی نایاک هم ایرانیان آمریکا را تشویق کرد نامه ای را که خطاب به رئیس جمهور آمریکا در مخالفت با این اقدام تنظیم شده امضا کنند.

او نوشت: "به گفته منابع مطلع در کنگره و گزارش رسانه ها پرزیدنت ترامپ فردا قصد دارد دستوری ریاست جمهوری را امضا کند که ایرانی ها و شهروندان شش کشور دیگر اسلامی را از ورود به ایالات متحده منع می کند. معلوم نیست چنین ممنوعیتی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. منابع مطلع به نایاک می گویند که می تواند از ۳۰ روز تا چندین ماه باشد و پس از آن یک فرآیند سخت تر درخواست ویزا با آزمون عقیدتی به اجرا گذاشته خواهد شد."

نگاه اعضای دولت ترامپ

بعضی از اعضای کلیدی کابینه و تیم مشاوران آقای ترامپ هم از منع ورود مسلمانان به آمریکا حمایت کرده اند.

جف سشنز که نامزد هدایت وزارت دادگستری آمریکاست از پیشنهاد قبلی آقای ترامپ برای منع موقتی مهاجران از کشورهای اسلامی حمایت کرده است.

به گزارش نیویورک تایمز او سال پیش گفت: "ما هیچ گونه وظیفه اخلاقی یا حقوقی برای ویزا دادن به مردم نداریم. باید با عقل سلیم با تهدید چه کسی- چگونه - کجا برخورد کنیم. (مشکل) ایدئولوژی سمی اسلام است."

این روزنامه نوشت که مایک پومپئو رئیس سیا و ژنرال فلین مشاور امنیت ملی آقای ترامپ هم عقاید مشابهی دارند.

به نوشته این روزنامه به خصوص ژنرال فلین از عباراتی تند استفاده کرده است.

او در ماه فوریه در توییتر نوشت: "ترس از اسلام منطقی است."

او اسلام را یک ایدئولوژی سیاسی که به "سرطانی بدخیم" بدل شده توصیف کرده است.

بنابه گزارش ها ژنرال فلین همچنین از ایده واداشتن مسلمانان آمریکا به ثبت کردن نام خود در یک مرکز دولتی برای شناسایی بهتر حمایت کرده است.

باراک اوباما رئیس جمهور قبلی آمریکا استدلال می کرد که چنین شعارهایی به احساسات ضدآمریکایی دامن می زند، بهانه ای برای جذب نیرو به تروریست ها می دهد و بعضی کشورهای خاورمیانه را که آمریکا برای مبارزه با افراط گرایی خشن به آنها نیاز دارد خواهد رنجاند.

در دسامبر سال ۲۰۱۵ قانونی در کنگره آمریکا وضع شد و به امضای باراک اوباما رسید که محدودیت‌هایی برای ورود به آمریکا را برای شهروندان ۳۸ کشور اعمال می کرد.

بیشتر بخوانید: قانون محدودیت سفر بدون ویزا به آمریکا چیست؟

اگر شهروندان این ۳۸ کشور در پنج سال گذشته به سوریه، عراق یا کشورهای حامی تروریسم از نظر وزارت خارجه آمریکا (ایران، سودان و سوریه) سفر کرده باشند، نمی‌توانند مانند گذشته بدون ویزا وارد آمریکا شوند.

به علاوه کسانی که تابعیت دوگانه این کشورها را هم دارند، از جمله ایرانی‌هایی که شهروند کشورهای معاف از ویزا مانند بریتانیا، استرالیا یا فرانسه هستند، باید با اجرای قانون تازه برای سفر به آمریکا درخواست ویزا کنند.